avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate cafeaculapte

Activitate cafeaculapte

Discuție Dosar perimat
Bunq ziua, un 2012 mi a fost suspendar permisul de conducere, am facut contestatie si astazi am primit decizie irevocabila ca dosarul a fost perimat. Asta ce inseamna? Trebuie sa predau permisul? Sau ce e de facut? Multumesc?
Buna ziua, problema mea este urmatoarea: mama mea are un apartament cumparat in urma cu 25 de ani care nu este intabulat nici astazi. Are doar un contract de vanzare cumparare batut la masina de scris. Ar vrea sa il intabuleze, dar tatal meu a decedat in urma cu 10 ani. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Trebuie facuta succesiunea pt a putea fi intabulat?
2. Cat dureaza toata procedura si cam care ar fi costurile?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua, doresc vanzarea apartamentului achizitionat prin prima casa. Au trecut 6 ani de la cumparare si am achitat luna aceasta creditul integral. Ar putea fi vreo problema la vanzare? Trebuie indeplinite si alte criterii? Multumesc anticipat!
Buna ziua, unde as putea gasi o lista cu preturile mimine ale apartamentelor dintr-o anumita zona? Am inteles ca notarii au asa ceva daca doresti sa vinzi un apartament , dar pe internet este ceva oficial care poate fi consultat? Multumesc!
Răspuns la discuția tichete de vacanta
Vouchere aveti dreptate.
buna ziua, medicii rezidenti vor primi tichete de vacanta? daca da cand si de unde se dau? multumesc!
Multumesc mult pt raspuns. Prima data a fost asta Complet: CRca2
Tip solutie: Suspendat
Solutia pe scurt: În baza prevederilor art. 242, alin 1, pct.2 Cod procedură civilă suspendă judecarea recursului
Apoi am facut cerere de repunere pe rol si s-a hotarat ce am scris in primul mesaj. Nu inteleg in ce stadiu e acum...ce ar trebui sa fac mai departe?
Pe scurt: mi s-a suspendat permisul auto, am facut contestatie si am ajuns in stadiul acesta : Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Respinge cererea de repunere pe rol. Menţine măsura suspendării.
Document: Încheiere de şedinţă
Care este urmatorul pas pe care trebuie sa il fac? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Am anuntat in momentul in care am inceput sa lucrez. Multumesc pentru grija.
Buna ziua, am optat pentru CCC de 2 ani dar dupa 8 luni am inceput sa lucrez si nu am primit stimultent de insertie avand in vedere ca copilul nu avea 1 an implinit. Intrebarea mea este daca in luna mai va implini un an pot sa depun de acum dosarul pentru stimulent de insertie sau trebuie sa astept pana dupa ce implineste un an? Si a doua intrebare: va dura din nou cateva luni pana voi primi banii si vor intra retroactiv? Va multumesc!