avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters334096

Activitate ContSters334096

realitatea : se va incheia partaj judiciar . vor fi de achitat cheltuieli de judecata , sulte . in cazul in care piritii care au unul 3/4 si celalalt 1/4 din mostenirea lor , cum raspund acestia ? pot achita ficare partea lor sau trb sa achite tot ? raspund separat , sau nu ?
Expertul tehnic si de evaluare , a format si repartizat loturile ( cladire ) . Vreau sa stiu daca o incapere care este " beci " , se calculeaza in contextul unei camere de locuit . Adica se adauga " la gramada " ca si perimetru si se rpartizeaza unuia dintre parti . Are aceeiasi valoare ca si op camera de locuit ? Nu se atribuie separat ca si dependinta sa spunem asa ? Adica spatiul de locuit este una , iar dependintele alta ? Mie mi-a repartizat un beci care este calculat la gramada cu celelete camere ca si perimetru atribuit .
cheltuieli de judecata ...etc . , sulte....etc....
In partajul judiciar , piritii au 1/4 respectiv 3/4 din mostenire dupa defunctul sot , respectiv tata . Acestia raspund separat ?
Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli de judecata
da ok . este bine de stiut
Daca reclamantul a primit ajutor public judiciar ( scutire taxa timbru ) , statul isi recupereaza cheltuiala de la pirit , daca acesta pierde procesul ?
Se incheie procesul de partaj judiciar . Se va da o hatarire . Cineva va avea de platit sulta . Cel care are de platit sulta poate avea certificat de proprietar daca nu plateste sulta ?
Dupa terminarea procesului de iesire din indiviziune , adica dupa hotarirea definitiva , daca sunt de achitat sulte , se poate obtine actul de proprietate ? Cum se face dovada faptului ca sunt proprietara ?
Răspuns la discuția SERVITUTE DE TRECERE
Doamna va multumesc . Este complicat si o las balta . Prostia este facuta si gata ....totul se plateste...Va multumesc
Răspuns la discuția SERVITUTE DE TRECERE
Aceasta cale de acces a fost folosita 100 de ani de catre noi , pina la data cind nu stiu din ce motive , fostii proprietari , tata , si fratii lui au cedat srvitutea in schimbul acelui teren de 144 mp pe care acum sunt citeba trepre . Nu se poate face aprovizioonarea , si Doamne ferste de decese , incedii etc . Nu are acces salvare , pompieri , nimic . Cred ca sunt motive temeinice , ce parere aveti ?