avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate anca-viorica

Activitate anca-viorica

va multumesc din suflet ,pai tocmai aici este cauza ca mi-au deschis dosar de daune,dar apoi l-au respins pt ca nu era platit pad in aceeasi zi cu facultativa,asa i-am intrebat si eu,de ce mi-au mai deschis dosar daca polita numai era valabila?ok am sa fac o revenire sa reanalizeze dosarul si am sa va tin la curent,inca o data va multumesc
buna ziua,in urma unei furtuni cu caderi de grindina mi=a fost avariat spatele casei.toata fatada din spate este ciuruita de la grindina,eu m-am mai confruntat cu un asemenea eveniment in urma cu 2 ani dar a fost ok,acum imi spun ca datorita noi legii,polita numai este valabila pt ca nu am facut dovada ca eu am achitat pad in ziua aniversarii anuale,conform legii 191din2015,,ok am platit mai tirziu,dar daca polita multianuala numai era valabila,ei nu erau indreptatiti sa ma instiinteze dupa aniversare ca acea polita numai este valabila si sa imi returneze banii? ca eu am platit,daca ajungea la mine acea instiintare eu in ziua de astazi numai eram in aceasta situatie ,eu sunt foarte revoltat pe ei pentru ca eu am platit un serviciu si ei imi spun dupa 8 luni ca nu imi pot presta serviciul ca nu este valabila polita ,am sa merg la asf dar cred ca si mai departe,in instanta
buna ziua,am aflat recent ca lipsesc din taxe si impozite o suma importanta de banii in jur de 2miliarde de lei,in urma uni control efectuat de catre curtea de conturi,in aceasta primarie nu se incaseaza compiuterizat taxele si impozitele locale,am facut demersuri dar nu se misca nimic,a mai ramas televiziunea
buna ziua.am depus aceste acte.dar nu am primit nici un raspuns din partea primariei.habar nu au cum sa aplice legea,in aceasta cauza ce ar trebui facut,mai pot depune in contencios administrativ daca au trecut deja 4 luni? ma gindeam sa merg la avocatul poporului
in anul 2012 am facut un contract cu o firma de asig pe 30 de ani pentru ca asa mi-a cerut banca avind o casa cu ipoteca.anul trecut am platit rata anuala,dar nu am stiut ca trebuie sa platesc si asigurarea obligatorie pad,anul acesta am avut un necaz si am contactat firma de asigurari si acestia ,mi-au transmis ca nu ma pot despagubii pentru ca nu am platit pad in aceeasi zi cu rata asigurari multianuale,acestia spunindu-mi ca m-au instiintat in prealabil desprea acest lucru,dar eu am aflat de la banca,si a m platit cu 15 zile mai tirziu pad ,daca banca mi-a acceptat ei de ce nu ?si eu am platit degeaba polita?ce pot face in acest caz.pot sa-i trag la raspundere?as dori un raspuns concret,va multumesc
Buna ziua,am baiatul cu handicap grad accentuat,am fost la primaria unde avem resedinta de domiciliu(este proprietate personala,domiciliul stabil il avem in alta localitate numai ca acolo nu este proprietate personala) dar habar nu au avut ca noul cod are si o asemenea prevedere de scutire de taxa pe cladire si teren,i-am intrebat ce documente trebuie sa aduc la dosar ,habar nu au avut,va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez pentru aceasta scutire.va multumesc
in urma cu o luna a amplasat pe fiecare stilp de curent bec iluminat stradal,dar nu le-a inlocuit si pe cele vechi ,si sunt strazi care nu au retea de iluminat stradal plus ca au facut pietruiri de strazi la oameni lor din Primarie
Buna ziua ,as dori sa fac o reclamatie impotriva celor care conduc Primaria,ei in fata cu-i raspund? daca exista neregului unde trebuie sa ne adresam? care organ este abilitat sa ai verifice la singe fara face exceptie, ca este de o anume culoare politica,pentru ca pe asta mizeaza multi. va multumesc
Buna ziua,as dori sa stiu unde trebuie sa ma adresez s-au mai bine zis,unde sa depun o plingere pentru ca un individ a arat din drumul public cu bunastiinta,tot odata as dori sa stiu in baza care-i legi trebuie sanctionat .va multumesc
buna ziua,in urma cu o luna am strins aproximativ 100 de semnaturi de la consateni si stringeam si mai multe dar timpul nu mi-a permis,i-am solicitat primarului, sa rezolve iluminatul stradal,sa ne arondeze numere si strazi fiinca la noi nu exista si sa reabiliteze drumurile cu asfalt s-au piatra pentru ca nu sunt nici asfaltate si nici pietruite.am primit raspuns si nu sunt multumita de el,in primul rind nu a facut nici o precizare despre localitatea despre care am facut solicitarile,ci despre o alta localitate ,in al 2 lea rind a spus ca au fost arondate numre si strazi dar ca nu are fonduri sa le amplaseze,si cea cu asfaltarea si pietruirea sa asteptam ca vom fi prioritari cind vor exista fonduri.dar cel mai mult ma deranjat faptul ca a spus ca printre cei care au semnat si si-au scris numele a spus ca se afla persoane care sunt plecate din tara si decedate ,eu nu cunosc oameni si nici nu i-am legitimat,nefiind de competenta de a legitima .as dori sa stiu cum pot ataca acest raspuns si unde ma pot adresa mai departe,ma gindeam sa fac o sesizare la prefectura si la consiliul judetean dar as dori si in baza care-i legi o pot face,mai mentionez faptul ca in acea solicitare i-am trimis si un cd cum arata la noi in sat drumurile.va rog daca ma puteti ajuta sa merg mai departe v-as fi foarte recunoscatoare.eu stiu ca daca ar dori acest primar ar gasi fonduri neranbursabile.