avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Activitate ionescuaida

Activitate ionescuaida

Buna ziua,
Se mai elibereaza de la primarie ,,Certificat pentru atestarea posesiei sub nume de proprietar''-Anexa 1 pentru o constructie pentru care nu exista autorizatie de construire? Am inteles ca a fost abrogat Ordinul 633/2006. si nu se mai poate elibera.Multumesc!
Un cetatean a cumparat de la dezvoltator un imobil (apartament) in faza de groapa. Ulterior a cesionat acest drept altei persoane fara sa l inscrie provizoriu in cartea funciara. Persoana care a obtinut cesiunea a vrut sa l inscrie in cartea funciara dar a descoperit ca acest imobil era deja inscris de alta persoana. Este posibil ca acest imobil sa fi fost vandut de dezvoltator de mai multe ori? Dezvoltatorul spune ca este o greseala. Multumesc.
Buna ziua. Vreau sa vand un teren extravilan care e supus legii preemptiunii. In cele 45 zile de la depunerea ofertei de vanzare a intervenit un preemptor cu Comunicarea....( arendasul) pentru a cumpara terenul. Dupa expirarea celor 45 zile de la depunerea ofertei de vanzare am primit de la DAJ un aviz final cu ajutorul caruia mi s a spus pot vinde terenul la arendas. Problema e ca notarul imi cere de la primarie si 2 procese verbale de incheiere a preemptiunii si de finalizare a procedurii. Cei de la primarie imi spun ca aceste procese verbale se elibereaza in situatia in care nu intervine in cele 45 zile lucratoare nici un preemptor, respectiv in alte 30 zile calendaristice nici un cumparator. Care-i adevarul? Sunt bulversata! Multumesc!
Dar daca ceilalti mostenitori declara la notar ca cedeaza in favoarea fratelui trecut in titlu? Am intalnit un caz similar in care mostenitorul a spus ca a vandut terenul fara dezbaterea succesiunii , fratele lui declarand la notar ca renunta la partea lui de mostenire. A incalcat notarul legea sau oare a mintit mostenitorul? Sau exista si aceasta varianta?
multumesc!
Buna ziua,
un cunoscut are un titlu de proprietate pe un teren in care e trecut defunctul ( tatal) si persoana in cauza. Problema este ca persoana mai are 3 frati, dar este trecut doar el in titlul de proprietate si ar vrea sa vanda terenul , considerand ca este doar el indreptatit . Intrebarea este daca poate vinde terenul la notar si in ce conditii? Multumesc!
vanzarea unui teren neproductiv va fi supus legii 17/2014 privind exercitarea dreptului de preemptiune sau se va vinde liber la notar? Mentionez ca terenul nu va fi transformat in productiv, e situat pe malul unui rau si va fi folosit de o societate ptr lucrari hidrotehnice. multumesc