avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate miha2015

Activitate miha2015

Va multumesc frumos.
M-ar mai fi interesat si daca acest calcul va fi facut de contabilul unitatii,sau va trebui asteptat vre-un calcul de la cas?SI daca statul de plata se emite pe 15.02.2015 asta inseamna ca veniturile banesti vor fi cele pe luna ianuarie respectiv 05.01.2015-31.05.2015?Multumesc anticipat
Buna seara,
Am depus concediul prenatal incepand cu data de 05.01.2015 urmand sa nasc in jurul datei de 01.03.2015.Ma intereseaza in cat timp as putea sa primesc drepturile banesti ptr acest concediu.Si daca depinde de angajator sau de Cas?
Buna ziua,
Incepand cu data de 05.01.2015.am intrat in concediu prenatal.In conditiile in care pe cartea de munca am avut numai salariu minim pe economie,fara sporuri,prime sau alte bonificatii,imi puteti face un calcul cu suma pe care urmeaza sa o primesc ptr acest concediu?Stiu ca e 85% din venitul realizat in ultimele 6 luni,dar nu ma pricep in a face calculul.multumesc
VA MULTUMESC
Buna ziua,
Sunt insarcinata,urmand sa nasc in perioada 1-5 martie 2015.Mentionez ca as dori sa intru in concediu prenatal din data de 15.12.2014.Angajatorul meu m-a informat verbal ca nu imi va depune nici un concediu pe nicaieri ptr ca este ilegal ce doresc eu,si ca din punctul dumnealui de vedere oficial voi intra in prenatal din data de 1.01.2015.Din calculele pe care l-am facut eu.oprindu-mi 48 de zile dupa data probabila a nasterii<42 de fapt,dar mi-am luat masura de precautie>nu ar fi nici o probleme sa intru in prenatal in data de 15.12.2014.ma poate obliga angajatorul sa lucrez pana la 01.01.2015?Sau este legala intrarea mea in prenatal din data de 15.12.2014?Multumesc anticipat
Multumesc frumos ptr raspuns.La servici nu am dus decat o adeverinta de la medicul de familie in care este scris negru pe alb"sarcina in evolutie normala"Pur si simplu eu am venit la munca si am aflat ca mi s-a redus programul de lucru la 6 ore fara sa fi cerut eu asta.In perioada mentionata in mesajul anterior am lucrat si sambetele,avand dovezi gen caiet de bani personali,raport de gestiune etc.Nu exist nici o conventie intre mine si angajator ptr platirea separat a sambetelor,dar ma repet am dovezi ca am lucrat.Cat ar mai fi trebuit sa iau pe zilele de sambara lucrate?Si daca am sarcina normala era firesc sa imi reduca orele?Mi s a cominicat ceve de genul"asa cere legea"Multumesc
multumesc din suflet.Mi-ati fost de un real folos.Numai bine.
multumesc frumos ptr raspuns.Va mai deranjez cu o intrebare;daca as divorta la notar si m-as casatori cu tatal viitorului copil pana acesta se va naste,adica martie 2015 s ar rezolva problema cu declararea copilului?cel din urma va fi trecut automat in certificatul copilului?
sotul meu este plecat de 8 ani din tara.As reusi prin rudele lui sa sa iau legatura cu el.Insa noi doi avem un copil minor de 10 ani.se poate divorta la notar daca exista acest copil minor?Viitorul copil se va naste in jurul datei de 1 martie2015.Data probabila a conceptiei fiind la inceputul lunii iunie.Multumesc
Multumesc ptr raspunsul precedent.
Tagada paternitatii va fi facuta la cat timp dupa nasterea copilului?Implica si test de paternitate?Va fi intentat procesul de mine sau de viitorul tata?Ma va ajuta o eventuala procura trimisa de sotul meu in procesul ce va urma?