avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate trandafiriancu

Activitate trandafiriancu

Atunci?... Sa inteleg ca este exact asa da' invers? :)
Multumesc frumos! Mi-ati dat o veste mare! Sper ca inteleg bine,. Da, m-am dus si am citit si in lege, dar dupa dusul de mai devreme, mi-e frica sa ma avint...
Multumesc frumos, domnule radu9! Asa e: "numai 240 de credite". + 30 de pe diploma de licenta? Dar tot nu fac 300... Si chiar daca erau nu indeplineam cealalta conditie cu nr de ani: 5-6...
Stima!
Multumesc frumos avocat_lascoschi@yahoo.com Iar proces, iar asteptari... Penalizarile alea din "Contencios", pentru neaplicare decizii instanta (cu 20%/zi) nu functioneaza in acest caz? Ma gindesc ca mai degraba s-ar speria de necesitatea de-a fi amendat/penalizat decit de inca un proces fie el si penal.... Banii dor mai rau si-s mai apropiati decit perspectiva din penal...
Multumesc frumos legalmgm (abia acum vad. Ar trebui sa bifez undeva pe aici ca primesc alerta pe mail cind am raspuns la un mesaj?).
Nu am inteles daca in cazul asta se aplica prevederea aia din Legea contensiosului, cu penalitati de 20%/zi... Sau este o situatie care n-are treaba cu contenciosul?
Buna ziua.
Ar putea cineva sa-mi indice un text de lege: (nr , art, al.) in care sa gasesc stipulat daca o diploma de licenta obtinuta in 2003, dupa 4 ani de facultate la zi, se echivaleaza cu masterul? Ca in 288/2004 nu ma lamuresc...
Multumesc...
Buna seara.
Am cerut in instanta o adeverinta - refuzata, altfel, si necesara la dosarul meu de somaj - prin care sa mi se recunoasca 6 luni de vechime in munca. Am obtinut decizie favorabila.
Lichidatorul care se ocupa de firma in faliment - la care am lucrat - nu mi-o da. Cum sa il conving sa respecte decizia Instantei? Daca Instanta n-a prevazut termen de punere in aplicare e valabila chestia aia din Contencios cu 30 de zile si 20%/zi din salariul minim brut penalitati? Daca da, ce fac cu asta? Ma adresez unui executor? Sa-l execute pe lichidator?
Multumesc.
O demisie scrisa si inaintata acum vreo trei luni dar nefinalizata, prin incheierea contractului de munca, la expirarea preavizului (din diverse motive), mai produce efecte si azi?
- Ca angajator pot pretinde o alta (si un alt preaviz) daca angajatul vrea sa plece miine, in baza celei vechi?
- Ca angajat trebuie sa scriu si inregistreze alta (chiar daca pe prima nu am retras-o sub nici o forma) si sa parcurg un alt preaviz?
Codul nu lamureste...
Dvs. ce parrere aveti?
multumesc!
Discuție uzucapiune
o persoana vrea sa vinda alteia un teren pe care nu are nici un act. Este in creerul muntilor, sint niste acareturi pe care le-a construit si in care a locuit - spune - cu ani in urma. Si a folosit acest teren dinainte de revolutie. Mi-a cerut sfatul. Il cer si eu.
Multumesc!