Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

o persoana vrea sa vinda alteia un teren pe care nu are nici un act. Este in creerul muntilor, sint niste acareturi pe care le-a construit si in care a locuit - spune - cu ani in urma. Si a folosit acest teren dinainte de revolutie. Mi-a cerut sfatul. Il cer si eu.
Multumesc!
Ar putea invoca uzucapiunea, depinde daca sunt indeplinite conditiile acesteia. Depinde si de situatia juridica a terenului (este sau nu inscris in CF?).

In functie de situatia concreta, de modalitatea in care a ajuns in posesia terenului, un avocat va poate da mai multe detalii.