avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate roredrosu

Activitate roredrosu

Intrucat timpul nu imi permite, stau la servici mai mult de 8 ore, doresc sa renunt la functia de lucrator desemnat, aducand la cunostinta conducerii, nu doar verbal ci scris. Cum trebuie sa o formulez? Stiu ca poate avea aceasta functie doar cine are timpul necesar, dar conform carei legi?ca vreau sa mentionez acest lucru

Multumesc
Buna ziua,

Tatal meu nu este multumit de raportul de expertiza, cum a fost impartit terenul. Acesta nu este defintiv. Va fi o intilnire pentru obiectiunile fiecaruia. Pentru a face modificari tatal meu trebuie sa plateasca?
Răspuns la discuția lmpartire teren
dar tatal meu nu a cedat partea, el de ce nu are parte la prima bucata, acolo unde este doar un singur mostenitor pe toata suprafata?


Multumesc
Discuție lmpartire teren
Buna ziua,

Tatal meu a primit acasa raportul de expertiza, unde sunt impartite 2 bucati de teren . Sunt 5 mostenitori. o parte de teren este dat doar unuia pentru ceilati trei au renuntat la aceasta parte, dar tatal meu nu. Este corect ca el sa nu aiba parte doar pentru ca ceilalti au renuntat?

La cealalta bucata impartita, mostenitorul care a primit prima bucata in totalitate, are cu 10 arii mai mult. Este corect?


Mostenitorii sunt frati buni.

Va multumesc
Răspuns la discuția Scurgere apa subsol
D na administrator considera ca e vina salariatilor ca nu au inchis apa calda definitiv pana la reparatie, ca nu a fost sunata in acel moment de dansii avand numarul sau de mine desi nu aveam nr. si nu stiam ca asa se procedeaza si nu e corect sa fie platita apa de catre proprietari. Cum ei nu recunosc, ar putea crede ca nu i am anuntat, sau poate ca am pus dop de lemn eu/instalatorul acolo ssi am lasat asa........sa curga, pana au descoperit. Salariatii Apaterm nu trebuiau sa vina cu un proces verbal pe care sa l semnez si eu? Luni va trebui sa mergem din nou la Apaterm, adica eu si d na administratora, pentru intilnire face to face intre mine si salariatii care au venit cand i am chemat pentru ca curgea apa la subsol
Răspuns la discuția Scurgere apa subsol
nu ma ajuta nimeni? :(
Răspuns la discuția Scurgere apa subsol
nu stiu unde era , inainte sau dupa, insa stiu ca s au inregistrat pierderi majore de apa, inregistrate la apometru. Scurgerea s a oprit temporar, pana am plecat de la subsol toti, insa in urma noastra a inceput din nou sa curga, pana a intrat doamna de la asociatie sa citeasca apometrele. Era plin de apa subsolul. Era sambata seara la 8. Nu stiam numarul D nei d ela asociatie si nu am stiut ca se procedeaza asa. Cum as putea demonstra interventia celor de la Apaterm? Acestia nu vor sa recunoasca ca au intervenit punand dop de lemn care nu a tinut decat putin timp. Pierderea de apa ar trebui suportata de toate 4 scari, fiind apometru comun, in cazul in care Apatermul nu recunoaste ca au intervenit cu dop de lemn, in loc sa inchida robinetul definitiv pana la reparatie, sau.........eu, desi eu nu am fost indiferenta, am incercat sa opresc scurgerea chemand Apatermul care nu recunoaste ca a intervenit
Răspuns la discuția Scurgere apa subsol
pentru ca am intrat acolo si am gasit teava sparta de la subsolul blocului si nu am cum sa dovedesc ca nu eu am pus acel cep de lemn care nu a tinut si a continuat sa curga chiar daca pe moment nu a mai curs...cum trebuie sa procedez din punct de vedere legal?
D na adminitrator a spus ca ei ar fi trebuit sa inchida apa de tot si sa o sune, iar ei nu recunosc acest lucru, pentru a a nu plati Apatemul
Buna ziua,

In urma defectiunii la calorifer, am coborat cu instalatorul la subsol pentru a goli instalatia sa poata repara instalatorul chemat pentru aceasta. La subsol curgea apa de la teava calda. Am sunat la dispecerat care au venit au pus un cep de lemn si s a oprit scurgerea apei calde. Desi i am chemat pentru oprirea scurgerii de apa calda, au golit si instalatia pentru a putea repara caloriferul. Dupa 2 zile s a observat ca apa a continuat s a curga si s au inregistrat pierderi majore de apa. Apatermul sustine ca salariatii au venit pentru golirea instalatiei,asa scrie la dispecerat in registru. Am platit transportul lor 15 lei, nu am semnat nimic referitor la ce s a facut acolo nu am primit chitanta. Cum se poate dovedi ca ei au umblat la teava de apa, punand cep de lemn care nu a tinut, iar ei nu recunosc acest lucru? Se poate obtine convorbirea telefonica, unde se aude pentru ce sunt chemati?

Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati sa nu platesc apa pierduta sis a dovedesc ca i am chemat pentru scurgerea apei calde. Nu ar fi trebuit sa semnez pentru ce au facut acolo? Ce alta modalitate ar fi pentru dovedirea opririi de apa de catre salariatii de la Apaterm?
Seful scarii nu era acasa in aceea seara, am intrat cu instalatorul acolo care cunostea, a mai fost in acel subsol, curgea apa la caloriferul meu nu puteam astepta sa vina seful scarii acasa, el a revenit dupa 3 zile, iar cheia am avut o d ela sotia sefului de scara.
Exista vreo modalitate de a dovedi ca ei sunt cei care au pus cep d elemn acolo, care nu a tinut si prin urmare au foat pierderi de apa, desi eu i am chemat , ei nu recunosc ca au venit pentru scurgerea de apa calda de la subsol

Va multumesc