avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate deny2014

Activitate deny2014

Buna ziua! Tatal meu a angajat o avocata pentru a-l reprezenta in instanta in vederea succesiunii dupa tatal lui.Doamnei Avocat tatal meu i-a platit suma integrala pe care a cerut-o pentru acest serviciu( i-a dat tatalui meu si chitanta pentru aceasta suma).Mentionez ca a angajat-o in luna decembrie 2015.
De la Craciun,d-na Avocat nu mai raspunde la telefon si nici la e-mail.
Cum poate tatal meu sa rezolve aceasta problema? Pe el il intereseaza in primul rand,ca d-na Avocat sa-si faca treaba pentru care a fost remunerata
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc frumos!
Discuție Mostenire
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.Tatal meu a murit anul trecut in octombrie ,fiind bolnav de alzheimer.Noi am fost 3 frati,din care sora mea a decedat acum7 ani.Cumnatul meu(sotul surorii decedate),a facut cu tatal meu acum 7 ani(cu 2 luni innainte de a muri sora mea de cancer) un contract de vanzare-cumparare pe 700m2 din curte,noi ceilalti afland la moartea tatalui nostru cand am inceput succesiunea. Acest contract este legal,desi noi nu am stiut acest lucru?
Tatal nostru avea pamant agricol extravilan.Eu am dorit sa-l dau in arendare cuiva pentru a-l lucra.Cei de la primarie l-au sunat pe cel caruia i-l dadusem sa-i spuna ca eu ca si fiu mostenitor nu am niciun drept asupra pamantului.Este adevart? Se poate sa nu am niciun drept asupra mostenirii tatalui meu,avan in vedere ca nu exista un testament care sa specifice acest lucru?Tin sa mentionez ca,acest cumnat al meu le spune tuturor ca eu nu am niciun drept asupra mostenirii decat el cu copii sai si sora mea cu copilul ei(Cumnatul meu a fost director de banca,si stiti foarte bine ca la tara acest lucru cantareste mult si are si relatii).Se poate asa ceva?Mentionez ca mama inca traieste.

Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc frumos!
Discuție Mostenire
Buna ziua!Noi am fost la parinti 3 frati(2 surori si un frate).Sora noastra cea mare a decedat acum 7 ani.As dori sa stiu daca dupa decesul parintiilor nostri copiii surorii decedate au vreun drept asupra casei parintesti cat si asupra pamantului detinut de acestia?Si in ce consta acest drept(daca au)?
Răspuns la discuția Buna ziua!- actiune in evacuare
Multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Buna ziua!- actiune in evacuare
Casa este pe numele ambilor parinti,ei sunt proprietarii.Fratele meu are 30 de ani
As dori sa stiu daca fratele meu poate fi dat afara din casa(parintii mei sunt de acord)pentru ca de 10 ani ne terorizeaza?In luna mai s-a eliberat iarasi din penitenciar(este a 4-a oara) si de o luna este iadul pe pamant in casa noastra.Tin sa precizez ca se drogheaza(nu este dependent-pentru ca a stat fara droguri 5 luni fara sa ia),iar in momentul in care vrea si nu are bani incepe sa ne ameninte ca ne da foc la casa,ca ne omoara,si multe alte injurii si amenintari.El spuna ca politia nu are ce sa-i faca,si ca din casa nu avem dreptul sa-l damDeci,cum ma puteti ajuta sa rezolvam aceasta problema???