avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!Noi am fost la parinti 3 frati(2 surori si un frate).Sora noastra cea mare a decedat acum 7 ani.As dori sa stiu daca dupa decesul parintiilor nostri copiii surorii decedate au vreun drept asupra casei parintesti cat si asupra pamantului detinut de acestia?Si in ce consta acest drept(daca au)?
Cel mai recent răspuns: deny2014 , utilizator 12:18, 21 August 2015
Copii surorii decedate au dreptul de a culege cota la care avea dreptul mama lor, anume 1/3 din masa succesorala
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)
Succcesiune ElenaBB ElenaBB Am o problema, întrucât avocatul îmi spune ceva, iar notarul altceva. În anul 2000 a murit tatal meu. A avut in proprietate 1 (o) casa si pamant. În ... (vezi toată discuția)
Mostenire - frati buni, frati vitregi gabiraco gabiraco Suntem doi frati la parinti.(eu si sora mea). Dupa 6 ani de casatorie parinti au divortat. Mama s-a recasatorit, in urma casatoriei au rezultat 2 copii(frati ... (vezi toată discuția)