Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!Noi am fost la parinti 3 frati(2 surori si un frate).Sora noastra cea mare a decedat acum 7 ani.As dori sa stiu daca dupa decesul parintiilor nostri copiii surorii decedate au vreun drept asupra casei parintesti cat si asupra pamantului detinut de acestia?Si in ce consta acest drept(daca au)?
Copii surorii decedate au dreptul de a culege cota la care avea dreptul mama lor, anume 1/3 din masa succesorala
Multumesc frumos!