avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1433 soluții astăzi
Forum Activitate ABELDAN

Activitate ABELDAN

Discuție Viol conjugal
Conform legilor din Romania un barbat casatorit poate fi acuzat de viol asupra sotiei ? Mentionez faptul ca sotia are intentia de a divorta dar ii cere sotului 30.000 euro plus apartamentul care il au in comun. Intr-o seara, aproximativ o luna, au facut dragoste de comun acord iar acum sotia il ameninta ca merge la politie sa faca denuntie ptr viol. In Instanta poate fi acuzat de viol ? Multumesc, anticipat !
Locuim in Spania si divortam de comun acord. In Spania locuim cu chirie dar mobilatul apartamentului a costat 20.000 euro. In Romania avem un apartament cu 2 camere. Daca unul din soti ramane in apartamentul din Spania ( deci ramane cu mobila ) poate sa-i cedeze celuilalt partea lui din apartamentul din Romania ? Deci unul ramane cu mobila si celalalt cu apartamentul. Daca DA , ce act trebuie facut in Spania care poate fi luat in considerare in Romania ? Va multumesc, anticipat !
Eu si sotia dorim sa divortam de comun acord. Avem 2 copii : 17 ani si 14 ani. Dorim custodia copiilor sa ne revina ambilor parinti deci copii sa locuiasca la ambii parinti ( o saptamana la unu o saptamana la celalalt ). Mentionez faptul ca locuim in Spania de 12 ani iar in Romania avem un apartament. Se poate divorta prin CUSTODIE COMUNA FIZICA ? Sau trebuie sa divortam prin alta modalitate ? Se poate divorta la notar prin CUSTODIE COMUNA FIZICA ? Pensia alimentara trebuie platita de ambii parinti ? Va multumesc, anticipat !
Răspuns la discuția CONTESTATIE FISCALA
MULTUMESC !
Răspuns la discuția Depunere acte
Va multumesc ptr raspuns.
Dar cu ce ma afecteaza pe mine penalitatile ?
Impozitul de la masina cu penalitatile nu intra in sarcina celui care are masina ?
In motivarea instantei spune clar ca nu eu sunt proprietarul acestei masini si ca dosarul se intoarce spre rejudecare si conform raportului de expertiza criminalistica nu eu am scris si am semnat acea chitanta de mana prin care sa facut predarea-primirea autovehicolului.
Deci datoriile din acesti 6 ani vor intra in carca celui care a detinut acest vehicul, nu?
Dar intre timp Primaria mi-a pus poprire pe contul de la banca si mi-au tras banii care ii aveam in cont dar care acopera doar 20 % din datoriile la taxe si impozite.
Acesti bani cum ii pot recupera?
Ptr a face contestatie fiscala exista vre-un formular ?
Si unde se depune ?
Va multumesc, anticipat !
Discuție Depunere acte
Acum cativa ani m-am trezit la Serviciul taxe si impozite ca trebuie sa platesc impozitul unei masini pe care nu o aveam si nici nu o avusem vreodata.
Am facut recurs si sa dovedit ca nu eu sunt proprietarul acelei masini .
Sentinta este irevocabila si trebuie sa primesc cheltuieli de judecata.
La taxe si impozite mi-au cerut si motivarile instantelor de judecata de la judecatorie si de la tribunal dar intre timp dosarul a plecat de la Curtea de Apel spre Judecatorie, care este in alt oras.
Exista vre-un termen in care sa depun toate cele 3 motivari ?
Saptamana trecuta primaria mi-a pus si poprire pe cont la banca.
Cum pot recupera acesti bani?
Va multumesc, anticipat !