Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT -CUSTODIE COMUNA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT -CUSTODIE COMUNA

Eu si sotia dorim sa divortam de comun acord. Avem 2 copii : 17 ani si 14 ani. Dorim custodia copiilor sa ne revina ambilor parinti deci copii sa locuiasca la ambii parinti ( o saptamana la unu o saptamana la celalalt ). Mentionez faptul ca locuim in Spania de 12 ani iar in Romania avem un apartament. Se poate divorta prin CUSTODIE COMUNA FIZICA ? Sau trebuie sa divortam prin alta modalitate ? Se poate divorta la notar prin CUSTODIE COMUNA FIZICA ? Pensia alimentara trebuie platita de ambii parinti ? Va multumesc, anticipat !
Puteti stabili impreuna un program sau custodie comuna fizica si sa il semnati la notar. Nu aveti de ce sa platiti pensie alimentara daca copii vor petrece jumatate din timp la dumneavoastra si jumatate la mama. Fiecare se ocupa de costuri cand are copii.
Ba aveti de ce sa platiti pensie, ori dvs mamei, ori invers... pt ca salariile nu sunt egale si fiecare plateste / contribuie raportat la salariul sau plus ca nu se chetuie in fiecare sapatamana la fel. Compensati cheltuiala, am convingerea ca va intelegeti.
Cum dvs locuiti acolo , acolo ar trebui sa divortati, insa cum e de comun acord, puteti divorta aici, ancheta sociala sa se faca aici la ap,