avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate tudor-zbarlea

Activitate tudor-zbarlea

Buna ziua! Cum pot avea acces la contul bancar al sotiei decedate, in situatia in care sotia mi-a lasat drepturi de uzufruct viager iar unei nepoate i-a lasat drept de nuda proprietate prin testament notarial ? Cei de la banca spun ca-mi trebuie certificat de mostenitor sau hotarare judecatoreasca,
avem urmatorul caz:
La succesiunea dupa moartea mamei, am renuntat la partea mea de mostenire in favoarea tatalui si ffratelui meu. Dupa ceva timp, intre cei doi a fost incheiat un contract de vanzare-cumparare a apartamentului parintesc, prin care am fost inlaturat de la eventuala mostenire la decesul tatalui. Dupa ce a murit tatal meu, deoarece avusesem ceva divergente cu fratele meu,am cerut succesiunea la notar, pentru bunurile mobile si imobile ramase: obiecte mobilier, loc veci, cont bancar. Insa la notar am aflat ca contul bancar in care tatal meu primea pensia , precum si indemnizatia de administrator bloc, de cca 15 ani, era gol!
Intrebare, inainte de a contacta un avocat pentru reprezentare : sunt sanse ca printr-o actiune in justitie sa fiu despagubit pentru partea ce mi s-ar fi cuvenit de drept, caci urmare a contractului de intretinere ar fi trebuit sa existe o oarece suma in bani? Sau ca mostenire rezervatara?
Doresc o parere pertinenta si obiectiva la aceasta intrebare!
Multumesc
Răspuns la discuția contract
La acea data nu avea nevoie de intretinere, ba mai mult, avea grija de cei doi copii ai fratelui meu, deci ar rezulta o donatie mascata. De aceea va intreb: pot sa atac contractul de intretinere- in timpul vietii sau dupa moartea tatalui meu?
Multumesc inca o data pt raspunsuri!
Răspuns la discuția contract
Acordul din punct de vedere moral-ca sa intelegeti de ce am ridicat problema succesiunii
Discuție contract
Buna ziua! Am si eu o problema la care doresc sa primesc lamuriri:
tatal meu a incheiat cu fratele meu un contract de intretinere cu uzufruct pentru apartamentul sau - fara sa-mi ceara acordul si mie. La decesul tatalui, pot sa cer efectuarea succesiunii pentru valori, lucruri mobile si, eventual, pentru suma stransa din pensie?
Va multumesc pentru orice lamurire
In urma decesului mamei, am facut succesiunea in anul 2003-autoturism si casa.
Am omis la vremea respectiva un teren arabil-in judetul Ialomita-pentru care vrem sa facem acum actul aditional: mentionez ca suntem 3 persoane mostenitoare:tata si doi copii.
Unde trebuie facut actul aditional, ce acte trebuiesc, cam cat ar fi onorariul? este suma fixa sau depinde de la notar la notar?
Multumesc !
Discuție contestatie
In luna august am fost oprit de un echipaj care pandea pe autostrada A3 >Bucuresti-Ploiesti. Pentru ca nu am fost ''intelegator'' la toate insistentele agentului, acesta mi-a facut un PV cu o amenda destul de mare (840 lei). Considerand ca este un abuz din partea lui, am facut contestatie la Judecatoria Buftea pt anularea sau, in cel mai rau caz, micsorarea cuantumului amenzii. Am trimis in termen actele necesare (inclusiv chitanta timbru judiciar), am primit confirmarea de primire a corespondentei si am asteptat linistit - dat fiind ca era perioada vacantei judecatorilor - sa primesc o citatie pentru prezentarea la proces. In schimbul citatiei am primit, saptamana trecuta, o somatie cu titlu de executare silita de la DTIL !
De aceea indraznesc sa va solicit ajutorul : ce pot sa fac, daca nu s-a tinut nici un proces si eu am primit somatia? Exista vre-o rezolvare sau sunt bun de plata din cauza ca cineva ''a uitat'' sa bage pe rol contestatia mea?
Va multumesc anticipat pentru eventualele lamuriri!

Cu stima,

Tudor Zbarlea
La contestatia pt o amenda auto, am primit o comunicare de la judecatorie prin care, printre altele, mi se cere achitarea unei taxe de timbru. Intrebarea mea este: unde se achita taxa de timbru si daca mai este necesar si un timbru judiciar - sau sunt unul si acelasi lucru?

Multumesc anticipat!