avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Activitate ioanmihaila

Activitate ioanmihaila

Buna ziua,

La emiterea unei facturi pentru prestari servicii cu reverse charge se pune TVA 19 - reverse charge sau TVA 0 - reverse charge?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Rezervare denumire ONRC
Va rog sa ma corectati daca gresesc dar din ce imi comunicati eu inteleg faptul ca documentul emis de ONRC nu are absolut nici o valoare si este complet inutil.
Buna ziua,

In luna Ianuarie am efectuat o verificare si rezervare de denumire societate pe portalul ONRC. La momentul respectiv s-a emis un document PDF care atesta acest lucru.
La ONRC insa mi s-a comunicat ca exista o firma cu denumire asemanatoare inregistratat din 2013 si ca inregistrarea societatii va fi respinsa, netinandu-se cont de rezervare.

Intrucat am semnat si inregistrat deja contracte pentru sediu social si punct de lucru, exista vreo solutie legala de a se tine cont de rezervare si inregistrarea societatii?

Va multumesc!
Buna ziua,

Este posibila deschiderea unei societati comerciale si autorizarea ambelor CAENuri 7810 si 7820?
Daca da, pentru autorizarea 7820 care este contravaloarea garantiei financiare?

Multumesc!
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. CIM-ul nu contine asemenea clauze.
Buna seara,

Doresc infiintarea unei societati cu acelasi obiect de activitate ca societatea actualului angajator,. Intrucat firma urmeaza a fi infiintata drept platitoare de T.V.A., activitatea nu este permisa pana la obtinerea respectivului cod.

In cazul in care continui sa lucrez pentru actualul angajator pana la obtinerea codului de T.V.A pot fi actionat in instanta pentru conflict de interese sau pot exista alte repercursiuni legale?

Va multumesc!
Buna ziua,

Pentru a ambala si comercializa produse achitionate vrac exista un CAEN dedicat sau sunt necesare si alte formalitati?

Va multumesc!
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog ce registre si documente se pot tine in format electronic si care sunt obligatorii si in format fizic?
Sunt interesat in principiu de registrele pe care am obligatia sa le achizitionez in termen de 30 de zile.
Sunt si alte registre in afara de RUC? Iar in cazul in care sediul social coincide cu punctul de lucru, am nevoie de mai multe exemplare?
Buna ziua,

Imi poate oferi cineva detalii cu privire la pasii de urmat dupa infiintarea unei societati comerciale?

Va multumesc!