Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Format registre / document societate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Format registre / document societate

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog ce registre si documente se pot tine in format electronic si care sunt obligatorii si in format fizic?
Raspunsul meu poate nu va lamureste prea mult, dar reprezinta experienta mea de zeci de ani de activitate. La ora actuala aproape orice program de contabilitate poate intocmi orice document si registru necesar in contabbilitate, inclusiv registrul jurnal, cartea mare, registrul inventar sau registrul de evidenta fiscala. Din pacate multi controlori de la ANAF sau Curtea de Conturi, desi s-au nascut cu 30 sau 40 de ani in urma mea, inca nu au ajuns in 2017 si pretind intocmirea manuala sau pe hartie a tuturor registrelor. Cat timp exista posibilitatea arhivarii electronice a tuturor documentelor contabile mi se pare aberant sa mai consumam hartie.