avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate FDrag

Activitate FDrag

Tatal meu a cumparat un apartament in timpul vaduviei, in rate (din '90) pe care le-a terminat de achitat la mijlocul lui 2003. Intretimp s-a recasatorit in 2002 (cu acte). In prezent relatia nu mai merge si cel mai probabil ca se va ajunge la divort. Care sunt sansele ca sotia actuala sa aiba pretentie asupra apartamentului? Tatal meu are dreptul sa vanda apartamentul copiilor?
Multumesc.
In curand tatal meu imi va face mie si fratelului meu un contract de vanzare-cumparare pe apartamenul pe care-l detine. In prezent si eu si fratele meu suntem casatoriti. Pe contract vor aparea numai numele noastre, nu si al sotului/sotiei. In vitor, in cazul unul eventual divort, sotul/sotia poate beneficia de valoarea acestui apartament?

Multumesc
Daca tatal meu ar vrea sa-mi vanda apartamentul, iar eu nu sunt in tara, care e procedura? Imi trebuie procura sa trimit in tara sau trebuie un reprezentant?

Multumesc
Buna ziua,
Sunte de multa vreme plecat din tara, deci nu mai sunt la curent cu ce se intampla in Ro dpdv legal. De curand trecem printr-o situatie in care tatal meu poate ajunge la divort dupa o perioada de 20 de ani petrecuta cu actuala sotie. Apartamentul pe care il detine tatal meu, l-a obtinut in urma decesului mamei mele, iar pe actul apartamentul apare numai numele lui. Cum se facea in perioada respectiva, acum 25 de ani l-a cumparat in rate. Ratele le-a achitat pana in anul 1999-2000, iar o parte din rate erau platite in timp ce tatal meu traia in concubinaj cu prezenta sotie, dar le-a platit el (S-au cunoscut in 1993 dar s-au mutat impreuna mai tarziu). S-au casatorit cu acte abia in anul 2002. Daca el divorteaza, respectiva are vreun drept asupra apartamentului? Daca tatal meu ar pune apartamentul pe numele meu si al fratelui meu, ar mai avea vreun drept?
Multumesc