avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Activitate flaviamihaela

Activitate flaviamihaela

Răspuns la discuția Perimare titlu executoriu
Deci vreti sa spuneti ca s-a intrerupt termenul prescriptiei de trei ani primind acel titlu executoriu ?chiar daca nu am platit nimic ,nu s-a facut poprire , deci nici un act
si daca trec 6 luni fara nici o actiune din partea creditorilor nu as putea invoca perimarea ?
Azi am citit despre perimare :
Diferenţa în aplicarea acestui articol, în raport cu vechea reglementare, este aceea că Legiuitorul, pentru protejarea -- nenecesară după părerea noastră -- a creditorului a adăugat sintagma "ce i-a fost solicitat în scris, de către executorul judecătoresc", astfel că perimarea curge la şase luni de zile după ce executorul a făcut o solicitare, iar creditorul nu a răspuns, perimându-se executarea, astfel, de drept.

În ceea ce priveşte prescripţia, aceasta operează în aceeaşi manieră ca în legea veche, odată perimată executarea, debitorul se poate folosi de acel termen la calculul prescripţiei.

Aspect aplicabil în ambele forme ale legii

În cazul în care, pe tot parcursul executării silite, a trecut acest termen de şase luni de zile, indiferent că la începutul executării sau la mijloc ori spre sfârşit, sancţiunea este aceeaşi, de perimare, fiind imbatabilă din punct de vedere procedural.




























Buna ziua, in septembrie 2015 am primit titlu executoriu, dar nu s-a actionat in nici un fel pe un credit neplatit din 2010.
Nu am reusit sa fac contestatie la executare sa invoc prescriptia in termen de 15 zile, si acuma daca trec inca 6 luni si nu se face un alt act, sau poprire
pot face contestatie invocand perimarea si prescrierea datoriei ?
multumesc
am inteles
multumesc foarte mult pentru raspunsuri, toate cele bune
citesc procedura de restituire a taxei de timbru 26/11/2013zice asa
-Stabilirea sumelor de restituit se face de catre instanta judecatoreasca,,,,,
-In vederea restituirii, contribuabilul solicitant depune in cadrul termenului legal cererea de restituire la registratura unitatii administrativ teritoriale, denumita organul fiscal local ,
Deci nu mai inteleg, Sigur trebuia la judecatorie ?
multumesc pentru raspuns, taxa de timbru am platit-o la primaria din localitate sectia finante, acolo am facut si cererea de restituire, Am gresit ? trebuia la judecatorie ?
merg cu sentinta la judecatorie sa fac cerere ?
buna barbone_2006 , sant intr-o situatie asemanatoare, ati primit cheltuielile si in cat timp dupa ce ati facut cerere? eu am trei saptamani si nimic nici un raspuns, nici de la primarie unde am depus cerere de restituire a taxei de timbru
Buna ziua, am avut proces cu o firma de recuperare am facut contestatie la executare, invocand prescriptia si am castigat, am avut avocat evident.
Am facut cerere de restituire a taxei de timbru la primarie si cerere restituire cheltuieli de judecata la firma rec,. Au trecut deja 3 saptamani si nu am primit nici un raspuns.
Stie cineva cam cat dureaza pana se raspunde se returneaza banii ? este un termen in acest sens ?
multumesc
multumesc de raspuns, in cazul in care totul merge bine si se conformeaza cam cat dureaza ?
Răspuns la discuția obligatia de a face
mergeti la un avocat, faceti contestatie la executare invocand prescriptia, asta daca sigur nu ati platit ultimii ani nimic, eu asta am facut si am castigat
buna ziua, am castigat un proces cu o firma recuperatoare de datorii, am castigat si cheltuielile de judecata
nu au facut apel , au trecut cele 10 zile de cand puteau face apel-recurs
stie cam in cat timp voi recupera banii cheltuielile de judecata , am nevoie pentru a incepe un alt proces
multumesc