avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate Nicu2015

Activitate Nicu2015

Răspuns la discuția Distante intre constructii vecini
Buna seara.
Multumesc pentru raspuns dar ca sa-l chem in chiar si unde spuneti dv. trebuie sa stiu ce prevede legea si daca este de partea mea, ceea ce nu stiu.
Tocmai aceasta este intrebarea, ce prevede legea
Buna ziua.
Am cumparat o parcela de pamant si doresc sa contruiesc o casuta de vacanta.
Conform noului cod civil am vazut ca sunt reglementate anumite distante ce trebuiesc respectate fata de vecini: casa vs. casa, pomi vs gard (graita) etc.
Problema si cele doua intrebari ale mele sunt urmatoarele:
1. Vecinul are o toaleta in curte traditionala (in paminat) ce este lipita de gardul meu.
Asupra acestei utilitati nu am vazut in codul civil o reglementare speciala. O asemenea toaleta este trecuta la capitolul constructie si precum o casa trebuie sa respecte o distanta minim de 0.6 m fata de gard (granita) sau trebuie o distanta mai mare?
2. Daca aceasta toaleta este deja construita, si sa zicem ca este de dinaintea noului cod civil il pot obliga pe vecin sa o desfiinteze si sa o mute in alta parte?

Va multumesc cu consideratie.
Buna ziua.
Doresc sa pun doua intrebari care au ca rezultat final aceeasi actiune, decizie din partea magazinului online de a NU prelua o comanda telefonica, de a NU onora o comanda deja facuta prin intermediul magazinului.
Intrebarea 1: Detin un magazin online si am situati foarte rare dar exista cand, in urma unei convorbiri telefonice ce urma sa se finalizeze cu o comanda, sau in urma unei convorbiri telefonice cu clientul pentru verificarea datelor venite prin intermediul site-ului se ajunge la situatii tensionate magazin-client (clientul vrea prin curieratul X magazinul trimite prin curieratul Y, clientul reproseaza ca pretul transportului la curierul x nu este atat de mult,
magazinul il informeaza ca atat costa...etc, clientul arunca cu o vorba deocheata, operatorul telefonic al magazinului tace si inghite). In urma unei astel de situatii magazinul considerand ca relatia cu clientul respectiv este deteriorata si ca poate suferii prejudicii materiale (nu ridica comanda si se intoarce...etc) poate lua decizia sa nu mai preia, sa nu-i mai onoreze o comanda deja efectuata prin intermediul magazinului online?
Intrebarea 2: Comercializez niste aparate electonice micute, ce se supune termenului de garantie. Aceste produse le comercializez tuturor categoriilor de clienti inclusiv persoanelo in varsta, dar si inclusiv persoanelor care sunt paralel cu tehnica. De multe ori defectiunea produsului este determinata de modul gresit de utilizare al clientului, unde chiar si in acesta situatie cand clientul realizand ca el l-a defectat tot va nega ca ar fi vina lui, dar sunt si situatii unde nu-si da seama iar negarea clientului este totala si inteleasa.
Dupa trimiterea produsului la reparat magazinul considera ca defectiunea este in totalitate din partea clientului si nevrand sa porte discutii de vinovatii cu clientul pot sau am dreptul sa-i returnez chiar daca clientul nu si-a exprimat sau doreste acest acest lucru contravaloarea integrala achitata pe produs si in felul acesta sa inchei relatia cu clientul respectiv, ai pe viitor sa-i refuz o comanda noua?
Va multumesc.
Dna. avocat.
Eu intreb una si dv. ce-mi raspundeti? Mai aveati un pic si-mi puneati la indoiala integritatea morala, sa ma certati ca vreau sa excrochez lumea cu bonusuri indoilenice.
Am pomenit cumva in intrebare ca, "daca ofer ca bonus produse indoielnice acestea se supun legislatiei dreptului de garantie? NU am intrebat asta!
Am intrebat "daca ofer ca bonus" (si atat)!
Era logic ca, daca bonus-ul era viciat de o defectiune aceasta trebuia adus la cunostinta de dinainte cumparatorului (deoarece poate tocmai bonus-ul l-a determinat pe cumparator sa achisitioneze produsul) astfel contractul de vanzare-cumparare (parca asa ii spune in online, nu?) era lovit de nulitate prin ascunderea respectivelor vicii!
Deci pana la urma exista o lege, o reglementare referitoare la dreptul de garantie la un bonus, un cadou, ceva gratuit? Aceasta era intrebarea.!
Va rog Dna. avocat. Liliana Gradinariu puteti sa-mi dati o replica daca doriti, dar un raspuns calificat la intrebarea mea nu-l mai astept de la dv.

Multumesc.
Buna ziua.
Detin un magazin online si doresc sa stiu daca, la vanzarea unui produs mai acord un produs ca bonus de acelasi fel ca si cel cumparat sau de alt tip, acesta, bonusul, se supune dreptului la garantie ca si cel cumparat?

Va multumesc
In anul 2017 am cumparat de pe un magazin online din Polonia un gratar ce functioneaza pe baza de combustibil gel si nu face fum. L-am cumparat cu acte, factura, extras de cont, etc. Se pare, ca la baza este o firma in Anglia.
La cateva luni de la cumparare m-am decis sa-l folosesc. I-am gasit locatia punandu-l deasupra aragazului unde aveam si hota.
Acest gratar se compune din doua parti. Partea superioara din tabla de inox in care se gatesc bucatele si partea inferioara din tabla de culoare neagra.
In cadrul partii inferioare se regasesc doua locatii in care se introduc doua spirtiere din tabla de inox, spirtiere ce se incarca cu combustibil special tip gel.
In ziua in care l-am folosit l-am aprins si mi-am vazut de treaba prin casa. La cateva minute cand m-am dus sa vad de gratar acesta era in flacari, toata partea inferioara de tabla neagra se aprinsese si flacarile ajungeau pana la mobila. Riscand sa dau foc la casa asa cum era in flacari l-am luat cu ambele maini si l-am scos pe geamul de la bucatarie.
In urma actiunii mele m-am ales cu o arsura de gradul 2B pe cca. 7% suprafata piele pe abdomen, torace, si ambele mani. Dupa 15 zile spitalizare la sectia de arsi la spitalul de urgenta Floreasca cu dosarul medical doresc sa incep demersurile sa-i dau in judecata sa fiu despagubit deoarece consider ca normele de securitate la construirea gratarului nu sunt respectate aceea tabla neagra fiind de fapt vopsita cu vopsea inflamabila ce s-a aprins si ardea toata cu flacari.
Acum sunt constient ca de unde am cumparat gratarul este doar un magazin nu si producatorul acestui gratar.

Intrebarea 1: Trebuie sa-i dau in judecata aici in Romania sau in tara lor de activitate?
Intrebarea 2: La ce tip de avocat sa apelez?
Intrebarea 3: Exista in romania vre-o firma autorizata sa examineze daca acest gratar indeplineste normele de protectie/securitate sau la o asemenea firma se va apela la acordul celor doua parti?

MULTUMESC.
Multumesc pentru raspuns dar, intrebarea era daca mai face cazul aceasta evaluare in situatia in care nu deduc cheltuieli pe firma si care este ultima lege in vigoare care stipuleaza si reglementeaza acesta situatie a mea.

Multumesc
Buna ziua.
Se cunoaste ca termenul pentru depunerea pentru impozitul local pe cladiri/apartament s-a prelungit pana pe 31 mai.
Detin de cca. 15 ani pe apartamentul care intre timp a suferit o succesiune si suntem 4 copropietari, o firma, un sediu de firma unde tot aici imi desfasor activitatea intr-un colt de camera cat tine biroul cu activitati pe internet. Aici nu-mi intra clientul, nu-mi intra angajatul.
NU deduc cheltuieli cu utilitati pe firma. Toate cheltuielile au ramas pe persoana fizica.
Doresc sa stiu daca trebuie sa apelez la un evaluator ANEVAR sau este indeajuns o declaratie pe proprie raspundere la primarie ca nu deduc niciun fel de cheltuieli pe firma.
Am inteles de la contabil dar nu mi-a putut spune legea ca acolo se arata clar: " Daca cheltuielile nu se deduc pe firma atunci nu este nevoie de evaluare"...
Puteti sa ma ajutati, sa-mi indicati care este aceasta ultima lege unde se arata aceasta problema cu impozitatrea?
Se pare ca cei de la primaria sector 3 fac un abuz si in cazul in care am dreptate ei tin cu orice pret sa fac aceasta evaluare si sa-mi schimbe si impozitarea pe apartament, si nu cred ca sunt singur in aceasta situatie!

Va multumesc.

Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare., daca codul muncii nu reglementeaza asupra orelor, reglementeaza cumva asupra unui venit minim cu care trebuie sa fie platit un contabil intr-o luna?
Multumesc
Buna ziua.
Cate ore minim (lunar) trebuie sa fie angajat un contabil intr-un srl (de apartament) ca totul sa fie legal?

Va multumesc.