avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate Mirelaqqq

Activitate Mirelaqqq

Discuție Credit.
Salut. Sper ca nu deranjez, am si eu o intrebare.
In august 2014 nu am mai platit un credit la BRD dupa ce achitasem jumatate din el, a fost ''vandut'' la o firma numita '' KREDYT INKASO '' (departament colectare debite) si ma suna saptamanal sa depun bani in contul AGIO FUNDS TFI S.A.
La inceput am platit 6 luni, dupa care am ajuns la un acord de plata cu ei telefonic urmand sa primesc mail cu acest acord. Am renuntat sa mai platesc pana nu primesc acest acord promis la fiecare convorbire telefonica cu ei.
A trecut aproape un an si nu am primit acest acord nici in mail si nici la adresa din buletin nimic de la ei niciodata. A fost o perioada în care nu m-am mai sunat deloc. Dar acuma au început iar. Poate sa ma execute silit, sa pună poprire pe cont? Ma gândesc ca puteau face asta de mult dacă doreau.
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Va multumesc mult pentru ajutor.
Răspuns la discuția Concediu de odihna
21 de zile lucratoare.
Buna ziua,
M-am angajat la o firma in data de 06.02.2015 si pe data de 06.03.2016 termin activitatea, se inceteaza contractul de munca.
In decursul acestei perioade eu mi-am luat decat 14 zile de concediu. Am lucrat pe salariu minim pe economie.
Va rog ma puteti ajuta sa imi spune cati bani exact mai trebuie sa iau pe zilele de concediu ramase?
Răspuns la discuția Credit
Ce se intampla pe viitor cu acest credit daca eu nu mai platesc.
Nu am cum sa platesc fara nici un acord scris, doar ca am ajuns la un acord telefonic.
Discuție Credit
Salut. Sper ca nu deranjez, am si eu o intrebare.
In august 2014 nu am mai platit un credit la BRD dupa ce achitasem jumatate din el, a fost ''vandut'' la o firma numita '' KREDYT INKASO '' (departament colectare debite) si ma suna saptamanal sa depun bani in contul AGIO FUNDS TFI S.A.
La inceput am platit 6 luni, dupa care am ajuns la un acord de plata cu ei telefonic urmand sa primesc mail cu acest acord. Am renuntat sa mai platesc pana nu primesc acest acord promis la fiecare convorbire telefonica cu ei.
A trecut aproape un an si nu am primit acest acord nici in mail si nici la adresa din buletin nimic de la ei niciodata.
Răspuns la discuția Prima de instalare
Eu daca imi fac treaba cum trebuie. Nu am nicio abatere disciplinara. Eu nu am nicio vina ca vrea sa inchida societatea, nu depinde de mine lucrul asta, nu este dorinta mea. Ar putea sa imi incheie contractul de munca in asa fel incat sa ma afecteze?
Răspuns la discuția Prima de instalare
Deci pur si simplu ii pot spune ca nu vreau sa o fac nu?
Buna ziua,
Fiind somera m-am angajata in februarie 2015. Mi-am mutat si domiciliu in alt oras si am primit o prima de instalare de la stat. Problema este in felul urmator...pentru a primi aceasta prima de instalare am semnat o conventie cu ajofm (cum ar fi sa stau cel putin un an de zile la locul de munca,sa nu imi schimb domiciliu). Pentru ca am fost absolventa 2014 cand m-am angajat angajatorul primeste o subventei lunara.(la fel si el a semnat o conventie cu ajofm ca o sa ma tina la munca cel putin 18 luni, daca nu, da banii inapoi primiti de la stat).
Acuma problema este ca angajatorul are 2 societati diferite. La cea unde sunt eu angajata vrea s-o inchida. Mi-a propus sa ma mut la cealalta societate(alt domeniu de activitate) dar am refuzat. Eu imi vad de treaba. Nu imi dau demisia. Nu semnez nici un document ca inchei contractul de munca de comun acord. Angajatorul ar vrea sa imi caute nod in papura ca sa faca ceva sa inchida societatea dar sa nu dea banii inapoi primiti de la stat. Gen daca eu imi dau demisia eu dau banii primiti de mine inapoi. Daca el ma da afara, da el banii inapoi primiti de el.
Recent mi-a cerut sa fac o cerere in care sa specific ca nu vreau sa ma mut la cealalta societatea a lui. Nu ii vad rostul acestei cereri. Nu am facut nici una. Imi puteti spune care e rostul acestei cereri? Poate sa faca vreo "manevra" in asa fel incat el sa scape basma curata si sa ma faca pe mine vinovata?