avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate vitalsmart

Activitate vitalsmart

Calitate mostenitor, martori?
Socrul meu a decedat in 2007. Sotul meu a decedat in 2020. Acum fratele sotului (cumnatul) doreste sa faca succesiunea pentru bunurile ramase de la socru.
Eu nu am facut succesiunea dupa decesul sotului meu iar acum, fratele sotului imi cere mie si copiilor sa facem un certificat de calitate mostenitor.
Problema este ca imi solicita sa aduc doi martori care sa ateste ca am fost casatorita cu fratele cumnatului si copii sunt ai lui. Mi se pare o aberatie sau poate cumnatul nu a inteles solicitarile notarului.
Sotul meu nu a avut bunuri dobandite in timpul casatoriei, motiv pentru care nu am facut succesiunea.
Ce presupune aceasta calitate de mostenitor si pentru ce sunt solicitati martori?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Multumesc mult!
Nu s-au facut plati din greseala. Sunt plati meritate si acceptate de administrator! Am primit chiar aproximativ 10000 lei salariu, timp de doi ani doar ca angajatorul a declarat mai putin. Aici nu stiu ce consecinte pot sa apara! Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!
Nu am vazut statele de plata niciodata dar mai mult ca sigur sunt trecute platile declarate. Nu stiu cum pot fi incadrate sumele incasate peste valoarea din contractul de munca. Am solicitat administratorului semnarea unei declaratii prin care recunoaste platile efectuate si faptul ca va rectifica D112 dar a refuzat pe motiv ca va solicita informatii de la biroul de contabilitate.
In luna ianuarie am incasat 9600 lei si in D112 apare baza de calcul 9500, venit baza impozit 6626 (fara deplasari, diurne, etc...doar ore suplimentare dar in ponaj apar doar 8 ore zilnic)
Daca angajatorul nu depune D112 lipsa si la o verificare ANAF apare ca am incasat sume peste salariul din contract, pot fi impozitat?
Pot fi incadrat la venituri nedeclarate sau sume necuvenite?
Se intampla de doi ani, lunar!
Multumesc!
De la ANAF am luat declaratia contributiilor din 2011 pana azi. In acel document sunt declaratii lunare lipsa si tot acolo apare declarat ca am incasat 5000 lei lunar si eu am incasat peste 10000 lei lunar, pe card, specificat "plata salarii".
Imi este frica sa nu fiu impozitat cu 70% pentru venituri nedeclarate!
Salariu pe card, vechime in munca
Buna seara!
Am primit o adeverinta cu vechimea in munca de la ANAF si am obsevat ca am 3 ani lipsa din ultimii 14 ani munciti.
Nu am lipsit deloc si nici nu mi-am luat toate zilele de concediu. Din adeverinta lipsesc cate doua, trei luni pe an.
Mai pot recupera vechimea?
O alta problema este incasarea salariului pe card. Sunt diferente intre sumele din adeverinta si cele incasate. Se pare ca nu apar sumele incasate suplimentar desi la specificatia incasarii scrie "plata salarii".
Pot fi tras la raspundere pentru achitarea impozitelor, taxelor, etc?
Daca nu solicitam acea adeverinta nu observam aceasta problema.
Anul trecut am incasat sume lunare triple fata de salariu, fiind detasat in strainatate dar pe adeverinta este trecut salariul din contract.
Multumesc!
Titlu de proprietate pe alt nume!
In incercarea de a deschide succesiunea de pe urma bunicului, am aflat ca pe terenul unde este casa acestuia este un titlu de proprietate pe alt nume.
Vecinii spun ca bunicul ar fi facut un schimb de terenuri, fara acte, in 1963.
Casa este ridicata in 1965 si bunicul a locuit acolo pana la momentul decesului, in 2014.
Pot obtine un document care sa ateste calitatea de prorpietar a bunicului meu?
La taxe este trecut terenul dar si casa. S-au platit impozite de peste 30 de ani.
Multumesc!
De la notariat am inteles ca se procedeaza in ordine inversa. Mai intai face succesiunea tatalui si dupa aceea a bunicului si trebuie sa facem certificat calitate mostenitor. Cred ca nu e ok si dvs aveti dreptate. Mai intai succesiunea bunicului si dupa aceea a tatalui.
La succesiunea bunicului ne prezentam direct ca si mostenitori sau aici aducem calitate mostenitor?
Anexa 24 in alb, certificat fiscal cu imobile
Am primit de la fratele tatalui meu, anexa 24 (de pe urma bunicului decedat). In aceasta anexa sunt trecuti toti fratii tatalui si pe spate nu sunt trecute imobile iar toate spatiile nu sunt barate.
Avem si un certificat fiscal pe care s-a trecut casa si terenul aferent care i-au apartinut bunicului. In descriere scrie la data dobandire 13.04.2007 si la data inregistrare 31.12.2014 (desi bunicul era decedat). Mai jos, in acel certificat fiscal scrie FARA ACTE.
Casa si terenul au fost ale bunicului dintotdeauna.
Nu stiu cum au fost inregistrate la primarie daca scrie "fara acte" si de ce nu apar in anexa 24 si de ce aceasta nu a fost barata (acum pot sa scriu ce vreau in acea anexa la rubrica imobile).
Presupun ca exista un titlu de proprietate la unul din fratii tatalui dar nu stiu sigur.
Cum se poate atesta calitatea de proprietar a bunicului?
Multumesc!