avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate andreea9219

Activitate andreea9219

Buna ziua,

Mi-am deschis recent un PFA la normal de venit. Apartin de jud. Cluj unde, printr-o decizie din 2019 se mentioneaza urmatoarele: se reduce norma de venit cu 40%- pentru contribuabilii care au in ingrijire un copil in varsta de pana la 3 ani.
Intrebarea mea este daca cunoaste cineva aceasta situatie, la ANAF nu raspunde nimeni si nu am gasit nici o persoana care sa stie exact in ce conditii se acorda reducerea.

Va multumesc!
Multumesc pentru explicatii!
Va multumesc pt raspuns. Deci din punct de vedere legal noi nu suntem obligati sa ii platim constructorului suma de 1000 de lei pentru a intra in posesia cartii tehnice?
Buna seara. In anul 2017 am solicitat constructorului cartea tehnica a constructiei, in ideea in care stiam ca orice ansamblu nou de locuinte trebuie sa aiba asa ceva. Cei de la Urbanism ne-au spus ca din punct de vedere legal, trebuie sa existe originalul plus doua copii ale cartii, constructorul fiind obligat sa ne puna la dispozitie o copie. Presedintele asociatiei la vremea respectiva, a semnat un proces verbal, redactat foarte vag, prin care ar fi primit un dosar cu cateva acte ale imobilului, urmand ca anul acesta sa primim toata documentatia. Intrebarea mea este urmatoarea: este constructorul obligat sa ne predea o copie a cartii tehnice, in format complet, fara obligatii financiare? S-a formulat o noua solicitare catre firma constructorului care ne-a transmis ca pentru a intra in posesia acesteia trebuie sa achitam 1000 RON, suma pe care ar fi platit-o ei pentru a xeroxa cartea tehnica. Este legal sa ne ceara aceasta suma? Cum putem proceda? Va multumesc!
Buna ziua.Sper ca cineva sa ma poata ajuta in situatia aceasta. De jumatate de an sunt sunata non-stop de catre cei de la Get Back Recovery. Cand spun non-stop ma refer la sambete, duminici, dimineata la ore foarte matinale, sau chiar de 4-5 ori pe zi. Am avut un contract Orange pe o perioada de 2 ani de zile, dar pentru ca acestia imi taxau cost suplimentar fara ca eu sa fi facut vreunul, si pentru ca refuzau rezilierea, am refuzat sa mai platesc daca nu imi inchid abonamentul. Ca sa reziliez contractul, mi s-au cerut 800 de lei de catre Orange, pe motiv ca ar fi daune contractuale. Cei de la Get Back ma ameninta ca voi fi data in judecata pentru 970 de lei, suma in care intra penalitati puse de catre ei. Ma poate ajuta cineva cu o solutie? Nu stiu cum sa rezolv situatia si sincer incepe sa para a hartuire.
Va multumesc!
Terenul din jurul imobilului ne apartine. Fiecare locatar are cota parte. De asemenea, terenul este impartit in 3, pe laterale este doar gazon, spatiul de joaca fiind cel de pe mijloc. Am propus o conventie pentru administrarea spatiului comun, intre cele trei asociatii, dar cei din a treia scara spun ca ei nu sunt de acord. Momentan, avem probleme destul de mari din cauza lor, nu putem merge mai departe cu anumite reparatii care sunt destul de costisitoare.
Buna ziua. Fac parte din comitetul executiv al unei asociatii de proprietari pentru una dintre scarile unui singur bloc. Este o singura constructie, impartita in trei scari, C1, C2 si C3. Momentan ne lovim de tot felul de probleme, constructia fiind noua si asociatia infiintata abia acum un an. Din pacate, nu stim daca din punct de vedere legal putem renunta la doua asociatii si sa ramanem cu una singura pentru toate cele trei scari. Avem in administrare si un spatiu comun de aprox. 2500mp, cu loc de joaca, unde dorim sa limitam accesul prin niste porti, dar acest lucru nu se poate realiza din cauza lipsei voturilor celor din scara C3. Din pacate, acestia refuza cooperarea indiferent ca este doar o propunere sau ca este o decizie cu care C1 si C2 au fost de acord. Putem sa folosim principiul minoritatii care se supune majoritatii sau doar legal se poate face ceva? Se poate alege un singur comitet si un singur presedinte pentru 216 apartamente impartite pe 3 scari? Mentionez ca momentan, acest sistem afecteaza enorm de mult bunul mers al lucrurilor.
Buna ziua. As avea o intrebare legata de modificarea salariului de baza intr-o companie. Sa zicem ca in 2015 salariul unui angajat nou era 1700 RON (net) ajungand in 2018 la 2300 RON (net) pentru un angajat cu 3 ani vechime. Intre timp, salariul de baza in companie a crescut la 2100 RON(net) pentru angajatii noi. Practic in 2018, toti angajatii noi incep cu un salariu aproape la fel de mare ca al unui angajat care are 3 ani vechime in companie. Intrebarea mea este, angajatorul ar trebui sa anunte aceasta modificare si sa creasca salariul de baza pentru toti angajatii, iar la marirea salariala anuala sa se ia in considerare acest fapt? Va multumesc!
Am inteles. In momentul in care m-am prezentat cu demisia dansa m-a intrebat cand doresc sa plec si i-am spus ca din ziua respectiva. Din cate mi-a spus atat un avocat exista aceasta posibilitate in cazul in care ambele parti cad de acord. Administratorul firmei a semnat demisia in momentul in care i-am inmanat-o. Nu inteleg de ce trebuie sa recurga la astfel de metode penibile din moment ce se considera a fi o firma cu o reputatie foarte buna. Nu sunt singura in aceasta postura pentru ca si celelalte angajate care au demisionat la zi sau cu preaviz nu si-au primit tichetele.
Buna ziua.

Recent am decis sa demisionez din cadrul unei firme unde angajatorul ma jignea permanent pentru ca dansa avea probleme familiale pe care le folosea pe post de scuza pentru a ne agresa verbal, psihic si moral. Evident, demisia a fost la zi, cu plata zilelor de concediu de anul acesta si restul banilor din salariul pe luna trecuta. Problema este alta. In contractul colectiv de munca este specificat faptul ca angajatii isi vor primii tichetele de masa in fiecare luna. Acum, dansa refuza sa imi dea tichetele spunand mereu ca trebuie sa o sun ca sa purtam o discutie legata de plecarea mea. Refuza sa mi le dea chiar daca i-am explicat consilierei sale juridice faptul ca acele tichete mi se cuvin si am muncit pentru ele. Imi puteti spune va rog cum ar trebui sa actionez? Nu era normal sa primesc si eu tichetele atunci cand toti angajatii le-au primit?Multumesc.