avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate Bocancea Ioan

Activitate Bocancea Ioan

Discuție Mostenire
Parintii traiesc. Din trei copii unul a decedat avind doi copii din prima casatorie si unul din a doua. Parintii au decis sa nu lase nimic mostenire vaduvei din mai multe motive. Este posibil sa o indeparteze de la succesiune prin testament?
Multumesc.
Cred ca ar trebui luat in considerare si aspectul pecuniar: daca incaseaza din vinzarea directa sau trimite doar la vinzator. As spune ca este raspunderea vinzatorului pentru marfa din raft, nu a celui care semnaleaza existenta ei. Din punctul meu de vedere sel care semnalizeaza prezenta merita multumiri chiar din partea tuturor! inclusiv abeneficiarilor de drepturi de autor, care altfel nu ar ajunge decit mai greu la cunostinta si ar reactiona. Aici exista si posibilitatea ca autorul sa nu acuze incalcarea dreptului, sa nu solicite despagubiri, multumindu-se cu cistigurile realizate anterior... Normalitatea spune ca oamenii mai fac si pentru societate cite un pic. Cei care cauta gratis n-o fac neaparat din zgircenie si egoism ci probabil ca cei mai multi din necesitate. Pardon, era sa arat cu degetul o anumita categorie de publicisti care nu-s doar agresivi ci si mercantili...
Pe de alta parte teoria bunelor practici spune ca este normal inainte de tragere la raspundere sa existe o avertizare... nu sa lasi pe oricine sa-ti publice lucrarile gratis doar ca sa ai cui cere socoteala...
Fac pe avocatul dar cred ca ar trebui sa vedem mai intii normalitatea, omenia, empatia ...
Mai iarta cineva pe lumea asta?
Răspuns la discuția Reziliere contract licenta
Vorbiti de sublicenta... ati fost instiintat...posesorul marcii...
Dupa cite stiu licenta nu este divizibila, deci probabil a fost doar un contract de executie, vinzarea fiind facuta prin intermediul beneficiarului de licenta.
Posesorul marcii a pierdut dreptul, dar in ce fel? Daca este decazut adica este in domeniul public e una iar daca l-a pierdut prin transfer este altceva....
Cum si eu subscriu afirmatiei "vorba zboara scrisul ramane" si deoarece situatia in care va aflati se pare ca nu o cunoasteti, cel mai bine e sa cereti sfatul unui profesionist.
In locul dumneavoastra eu as incerca o abordare directa a ultimului titular al drepturilor asupra marcii conform principiului "mai bine un armistitiu decit un razboi cistigat". Buna intelegere este necesara unei bune colaborari. Colaborarea este principalul motor al evolutiei.
Numai bine!
Intrebare: unde gasesc acel profesionist care sa faca pentru mine ceea ce impresarii fac pentru artisti si sportivi?
Ideea este extraordinara si aplicabila la autoturisme. Nu am cunostinta sa existe pe piata deci s-ar putea sa fie brevetabila.(nu sint sigur deoarece am patit sa lucrez la idei deja brevetate). Detin 4 brevete si un certificat de model care "vorbesc" despre mine. Faptul ca s-ar putea salva vieti ma obliga sa ma implic mai mult. Lipsa fondurilor nu ar trebui sa constituie o piedica. As face publica ideea si numai de dragul de a fi recunoscuta paternitatea unui roman. Se presupune ca inventatorii isi pot purta singuri de grija. Nu este cazul meu: sint deja un balast pentru ai mei si nu vreau sa fac cheltuieli care afecteaza familia. Nu are rost sa fac pe Hristos! Crezul meu este ca ofer suficient pentru ca societatea sa riste impreuna cu mine: eu pun "sclipirea" unei solutii si munca de doua zile pentru a o vedea pe hirtie Iar societatea risca 500 euro ce inseamna reprezentarea legala in fata OSIM si taxele de inregistrare a cererii. Nu sint cersetor deoarece ofer mai mult decit primesc. Da, e complicat, era mai simplu daca eram "doar" cersetor
Multumesc.