avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate skity

Activitate skity

Răspuns la discuția Constructie bloc intre 2 case
Daca ceea ce avrti dvs construit si vecinii din cealalata parte este 101% identic cu proiectul aprobat prin AC atunci trebuie respectate distantele. De obicei la primarie conteaza ce iese de pe urma cladirii...poate vor fi birouri deci firme care sa aduca bani la taxe si impozite. Atunci mai "inchid ochii" la partea cu umbrirea. Sincer...va tin pumnii. Eu incerc sa iau o AC si mi se imputa exiatenta unei constructii vecine care nu are nici acte. Deci...cam stiu prin ce probleme treceti!
Răspuns la discuția Inregistrare copil nou-nascut
Mulțumesc!bine ca pot sa ma concentrez asupra lui bebe=D>
Buna ziua!
Urmeaza sa nasc un bebe la Filantropia, care tine de evidentele din sect 1. Nu sunt casatorita cu tatal, urmeaza sa se intample, insa dupa nasterea copilului. Am vazut ca pentru inregistrarea numelui se da o declaratie in fata ofiterului starii civile. In unele cazuri scrie ca ambii parinti trebuie sa fie prezenti, in unele ca doar tatal este suficient. Intrebarea mea este: se poate sa dau o declaratie notariala cum ca numele va fi... sau exista o modalitate sa nu mai ma duc si eu pentru declarare. Mi se pare aiurea ca dupa ce ai nascut, sa umblii prin primarii sa rezolvi hartii. Multumesc si astept cu interes un raspuns.
buna ziua! lucrez in invatamant. as dori sa stiu daca 8 ore de predat zilnic pot fi "combatute"cumva. imi este imposibil sa vorbesc 8 ore(dupa ceas) in continuu. daca se poate face ceva, va rog sa imi spuneti articolul din lege care s-ar putea aplica. multumesc!#-o#-o#-o
Buna ziua.
Problema este urmatoarea:
as vrea sa stiu cum pot obtine de la primarie date despre proprietarul unui teren. Imi trebuie datele despre ROL pentru a merge la notar sa semneze o declaratie care imi este mie de folos la modificarea retragerilor constructiei. El zice k nu vrea sa aduca la notar actele de proprietate( pentru ca nu are- am fost la Cartea Funciara si terenul nu este inscris nici macar in sistem local) dar ma gandesc ca macar un ROL( pentru a plati impozitul) trebuie sa aiba macar deschis. Precizez ca este vorba de primaria voluntari, Ilfov. Va multumesc.:((
Buna ziua! Situatia este urmatoarea: am o suprafata de teren cu deschidere de 10.50m pe toata lungimea. As dori sa construiesc o casa( in zona voluntari), insa nu stiu cam care ar fi distantele pe care are trebui sa le respect fata de vecini.Precizec faptul ca pe una dintre latarale am o casa amplasata la 0.40cm de gard, cu geamuri( nu doar cele de la baie).
Am aflat (insa nu din surse sigure) ca nu se semneaza autorizatii de constructie decat pentru 3 m ( 6 daca socotesc dreapta stanga) conform unei legi( cred ca a urbanismului, daca nu ma insel, emisa cam cu 3 ani in urma) fata de gard, ceea ce ar insemna ca imi raman 4 m....cam stupid. Va rog ajutati-ma...ca deja sunt in stres!...si nici nu m-am apucat de construit! #-o :(
Am uitat sa va mentionez ca vecinul(unchiul) are casa construita pe o bucata lasata prin certificatul de mostenitor de catre tatal meu cu drept de folosinta....nu stiu daca aici intra si drept de construire. Astept cu nerabdare un raspuns! Multumesc! :sorry: