avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina Gabriela30

Activitate Cristina Gabriela30

Nu mai sunt in termenul de 10zile..dar daca azi am primit incheierea privind respingerea reexminarii taxei pe baza exceptiei tardivitatii, si maine o achit, se ia in calcul? Pot sa ajung sa ma judec?

Consuela Scarlat a scris:

Ati depus cerere de reexaminare a taxei sau cerere de acordare a ajutorulului public judiciar constand in scutirea de la plata taxei? Mai sunteti in termenul de 10 zile de la data comunicarii adresei prin care vi s-a pus in vedere sa timbrati apelul?

Nu mai sunt in cele 10zile de cand am fost citata sa platesc taxa de timbru. Daca azi am primit incheierea privind respingerea reexaminarii cererii de timbru din cauza tardivitatii, si maine o platesc, mi se mai ia in considerare? Pot sa ma judec?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Platiti taxa de timbru si depuneti-o.
Daca v-a fost respinsa cererea atunci trebuie sa platiti taxa.

Buna seara. Am depus apel intr-un dosar avand ca ob pretentii. Am depasit termenul de 3zile privind depunerea reexaminarii taxri de timbru. Instanta in camera de consiliu a invocat exceptia tardivitatii pt cerer3a scutirii taxei de timbru. In acest caz, e valabil daca voi plati taxa de timbru cat mai repede? Mi se va lua in considerare taxa de timbru platita acum? Se va acorda primul termen si ma voi putea judeca??
Buna ziua. Am un copil in varsta de 1an, m-am intors la serviciu timp de 2 luni pentru a da cateva examene de grad si acum as dori sa ma reintorc in concediu de crestere copil pana la 2 ani. Stiu ca este posibil, insa am o nelamurire. Daca ma reintorc in concediu, la plata indemnizatie intra in calcul si cele 2 luni pt care am lucrat, sau se vor calcula fix cele 12 luni inainte de a naste?
Răspuns la discuția Divort cu copil minor
Din partea mea nu este nicio problema sa vina acasa la mine mama lui sau toate rudele sa vada copilul. Ideea era daca are dreptul sa il ia sa doarma la el, fiind copilul atat de mic...am crezut ca are dreptul doar la vizita... (ma gandeam ca ar putea sa ia copilul la el acasa când va creste mai mare...)

Buna ziua. As dori sa divortez de sotul meu, amiabil la notar. Avem un copil minor in varsta de 1 an. In principiu ne intelegem pentru partajul bunurilor, e de accord da ramana la mine copilul, in casa unde am stat cat am fost casatoriti(casa fiind a mea din inaintea casatoriei). Avand un copil asa mic, in varsta de 1an, cum se procedeaza cu programul de vizita. Tatal trebuie sa vina doar acasa la mine sa-si vada copilul, nu are dreptul sa il ia la el, nu? nu as putea sa accept sa il ia la el acasa, eventual sa si doarma la el (el ar locui cu mama lui si majoritatea certurilor noastre au fost din cauza ei)
Buna ziua. Am de facut o intampinare la o actiune cu o societate de asigurari. Reclamanta a propus proba testimoniala. Conducatorul auto poate fi propriul lui martor??