avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate andutzuzu

Activitate andutzuzu

Pai titular e primaria ! Platesc chirie la primarie .
Răspuns la discuția Cumparare casa chirie
Pana la urma ce ati rezolvat ? Si eu sunt chirias din 2010 si nu pot cumpara deoarece de la primarie imi spune ca nu eram titular de contract in 1994
Buna ziua !

Imi poate explica cineva de ce primaria imi da raspuns negativ la cererea mea de cumparare a unei case cu 2 camere unde sunt chirias ?

Mai detaliat : Sunt chirias in acesta casa a primariei din anul 2010. Am facut cerere de cumparare a acesteia anul trecut si mi-a fost dat un raspuns negativ prin care mi se spunea ca nu pot cumpara, deoarece nu eram titular de contract in anul 1995 cand s-a dat legea 112/1995 .

Este adevarat ? Daca da, vecinii mei cum au reusit sa cumpere dupa 2 ani de chirie, fara a fi locuit vreodata acolo ?

Multumesc !
Buna ziua !

In anul 2010 in luna mai, am reusit sa iau in chirie o casa a Primariei. Dupa 5 ani am reinoint contractul de chirie si am depus o cerere prin care doresc cumpararea acesteia, dar am primit un raspuns negativ prin care mi se spunea ca nu pot face acest lucru deoarece nu eram titularul de chirie in anul 1994.

Totodata, vecinii de langa au venit in 2000, iar in 2002 au putut cumpara, nefiind niciodata chiriasi acolo.Lasand la o parte ca probabil au cumparat ilegal si prin pile, ce pot face altceva decat prin cale judecatoreasca ?

Multumesc anticipat


Din cate stiu, minimul este de 9.57 . Se mai pot acorda de 9.41 ?
Buna ziua ! Explicati-mi va rog, de ce o anumita firma unde sunt angajat imi ofera bonuri de masa cu valoarea de 9.41 in ianuarie 2017 ? Multumesc
Răspuns la discuția Cumparare casa de la primarie
UP !
Răspuns la discuția Cumparare casa de la primarie
Chiar nu stie nimeni daca se poate face ceva ?
Buna ziua !

In anul 2010 in luna mai am reusit sa intru in chirie intr-o casa a Primariei. Ca sa se inteleaga mai bine, casa este gen tren. Doua camere mari in partea dinspre strada care deja sunt cumparate si doua camere in spate unde ma aflu in prezent in chirie . Parintii mei au fost chiriasi din anul 1987 unde ma aflu eu acum dar in anul 2010 am reusit sa reinoiesc contractul pe numele meu. Am incercat in anul 2012 sa depun la primarie o cerere pentru a cumpara cele doua camere dar am primit un raspuns negativ prin care mi se spunea ca nu pot face acest lucru deoarece nu eram titularul de chirie in anul 1994.

Acum, implinind 5 ani de cand sunt eu titularm as putea face cerere sa cumpar cele doua camere fara sa mi se mai bage legea din 1994 ? Tinand cond ca sunt eu titular de 5 ani, credeti ca as putea cumpara cele doua camere de la primarie ?

Va multumesc anticipat !