avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielCapita

Activitate GabrielCapita

Va multumesc si va rog inca odata sa ma scuzati pentru iesirea neortodoxa, O zi buna
Nu am stiut pana pe data de 19.03 2020 cand am cerut o adeverinta
In cazul acesta nu am sanse reale ,la cat mituieste mai degraba ,plec din tara , itm si dsv,imi vad de viata mea ducase dracului cu tot ,ca in tara asta suntem robi,lege pe hartie si restul gen infractiuni ..Va multumesc pentru raspuns si va rog sa-mi iertati iesirea neortodoxa
Cu scuzele de rigoare am omis sa detaliez am inceput munca pe data de 12 .02.2020 fara contract de munca. contract de munca data de 19.03.2020 ,si zilele de salariu stabilite de angajator. 5 a lichidare a lunei si 20 avans si nu a respectat nici data de salarizare si nici sumele discutate verbal renumeratia fiind cat credea patronul..
Am lucrat ca lucrator bucatarie o perioada de 3 luni la restaurant , a venit pandemia am stat o luna in somaj tehnic din cauza comportamentului neadecvat a manegerului care nu e primul si nici ultimul in .Romania se cred o forta ei dau ei taie ,si se mai pling ca nu gasesc angajati ,mi-am dat demisia pe data de 20.04.2020 .L-am rugat sa imi plateasca salariu avand si restante de plata,mentionez ca pina la data demisiei eu nu am semnat contractul de munca,Azi am fost contactat tel. de fostul patron si mi sa comunicat ca bani pe somajul tehnic dupa data de 15 mai 2020,si restul de bani sa astept ,nu va suparati este normal? ce obligati are un patron la demisia de comun acord a unui angajat.
Am un nepot care sa angajat de 2 luni de zile, acum o saptamana a avut o raceala puternica si a fost la medic ,pe langa tratament sa recomandat si un concediu medical de 5 zile,Intrebarea este. Patronul nu poate plati concediul medical ca nepotul nu a cotizat la sanatate in ultimele 12 luni ,ce se va intampla in acest caz? Mentionez ca 2017,2018 a lucrat in strainatate fara forme legale. Va multumesc si astept raspunsul dvs.
Răspuns la discuția Buna ziua.
Va multumesc.
Discuție Buna ziua.
Inaite de a muri mama a facut acte vanzare-cumparare a casei fratelui meu pe data de 23.08.2019 sa facut actele la notar pe data de 26.08.2019 a decedat, nu exista cont cu bani primiti rezultand vanzarea casei ,mentionez ca mama nu era in facultatile mintale ,eu avand actele medicale care dovedesc acest aspect,acum sunt chemat la notar pentru succesiune,nu mai inteleg nimic,eu oricum doresc sa deschid proces pentru partea mea de mostenire,pe mine ma blocat invitatia la notar.Multumesc astept raspunsul dvs.
Răspuns la discuția Ajutor inmormantare
Multumesc mult. Exista termen de ridicare a ajutorului de inmormantare...
Buna ziua. Pe data de 26.08.2019. A decedat mama avand pensie militara de urmas.Va rog sa ma indrumati de unde se ridica ajutorul de inmormantare?