avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel59

Activitate gabriel59

Răspuns la discuția acord cu parchetul
nu stiu daca imi pot permite fiindca nu stiu cat este onorariul avocatului in acest caz?Am vb cu 2 avocati si fiecare cere 500 de lei
Răspuns la discuția acord cu parchetul
este vorba despre frauda informatica.Si i-am spus ca as dori fara avocat,ins procurorul mi-a spus ca fara avocat nu se poate incheia acordul
acum am alta intrebare legata de acest acord.Azi am vb cu procurorul si mi-a spus ca peste cateva zile sa ma duc la parchet pentru incheierea acordului de recunoastere a vinovatiei,insa,mi-a spus ca trebuie sa am eu avocat angajat deoarece pentru avocat din ofociu nu ma incadrez.Deci daca eu nu imi permit un avocat ce este de facut?si esste adevarat ce spune procurorul ca nu am dreptul la av din oficiu?
Răspuns la discuția acord cu parchetul
buna ziua,am trimis acordul prin fax la parchet si procurorul mi-a zis ca in momentul cand ma prezint la parchet pt audiere sa am si dovada ca am platit pt cele 4 plangeri.Bun,am fost la banca ,am intrebat cat ma costa in total si cei de la banca pe langa suma.mi-au spus ca am nevoie de datele complete ale celor 4 bancare.Am vb iar cu procurorul si mi-a spus ca din conturilie in care mi-au intrat banii sa platesc. fiindca am infromatiilie din e-mail.Eu i-am spus ca nu am aceste informatii,deoarece asa cum am declarat,am scos bani pt altcineva,nu am eu e-mailuri cu aceste persoane.Mi-a spus ,i-a legatura cu anchetatorul de la crima.Am vb ,am spus ca am banii necesari si acesta mi-a zis ca nu are timp sa imi caute toate datele.E vb despre adresa exacta,numele bancii de la care au trimis cei 4 banii.Ca am tot in procesul verbal.Acum e problema.Cele 4 plangeri sunt pe 2 banci diferite si transferurile sunt din 2013 si 2014.Cei de la bancile respective mi-au spus ca la o pers nu se mai vede IBAN in date si la al 2 lea IBAN este gresit fara o cifra.Si inca un IBAN este nul,adica,probabil pers respectiva numai are acel cont.Deci,eu vreau sa platesc,dar,politia nu imi poate oferi informatiile necesare de plata.In concl.explicati-mi si mie ,daca eu vreau sa acopar prejudiciul si nimeni imi poate da informatii despre cum pot face asta,ce am de facut?
Răspuns la discuția acord cu parchetul
multumesc pt acest raspuns.Si hai sa va spun adevarul.Eu am fost folosit de o anumita persoana despre care nu am destule date,adresa,nume de familie,etc.In martie 2018 am declarat la crima organizata cum s-a intamplat si singurl nume pe care il stiam al acelei persoane.La momentul respectiv prejudiciul era de 20.000 Euro.Am ramas perprplex fiindca in viata mea nu am avut atitia bani,am o problema medicala grava si nu ma pot opera deoarece nu sunt asigurat si nu imi permit suma pe care o cere spitalul.In 23 Decembrie am fost chemat iar la crima organizata si mi s-a adus la cunostiinta ca am fost trimis in judaecata pt frauda informatica in forma continuata avand 4 plangeri impotriva mea valoare 550 EURO.Dar pot primi o clementa daca inchei acest acord cu procurorul,prin care sa imi recunosc vinovatia.sa platesc acei 550 Euro si sa fiu de acord cu pedeapsa cu suspendare.Aici pt mine e ceva neclar,de ce vor neaparat sa imi recunosc vinovatia
Buna ziua,in urma cu 2 ani am fost audiat ca suspect de frauda informatica.Pe 23 decembrie 2019 am fost chemat iar la biroul crima organizata si mi s-a adus la cunostinta ca ca voi fi trimis in judecata ca inculpat pentru frauda informatica in forma continuata fiind vorba de 4 plangeri in valoare de 550 EURO.Am fost chemat la parchet si procurorul de caz m-a intrebat daca sunt de acord cu incheierea unui acord prin care sa-mi recunosc vinovatia,sa retrimit sumele datorate si sa fiu de acord cu pedeapasa cu suspendare.Imi puteti spune si mie daca este bine sa inchei acest acord?Va multumesc
Discuție ajutor social
buna seara,am 59 ani ,am o relatie de concubinaj de cativa ani cu care am si un copil minor de 5 ani.Locuim intr-o garsoniera,proprietatea concubinei.Eu am o problema medicala de cativa ani,hernie inghinala bilaterala agravata in urma careia medicul de familie nu imi poate da o adeverinta ca sunt apt de munca,deci nu reusesc sa imi gasesc ceva de munca.Traim din salariul concubinei,minim pe economie,alocatia copilului si din ce ne mai ajuta rudele.Intrebarea mea este,daca in aceste conditii,eu pot beneficia de ajutor social.Concubinajul se considera familie?Copilul imi poarta numele meu de familie si nu am vreo propietate,nici in contractul casei concubinei nu sunt trecut
Răspuns la discuția conditii de pensionare
si pe cartea de munca apare perioada lucrtata la sc aversa sa functia manevrant vagoane gr.4
asta ce inseamna?
Răspuns la discuția conditii de pensionare
buna ziua,de la Granitul SA am primit raspuns ca am fost incadrat manevrant vagoane 4/c
Asta inseamna grupa 4?
Răspuns la discuția conditii de pensionare
buna ziua,de la Granitul SA am primit raspuns ca am fost incadrat manevrant vagoane 4/c
Asta inseamna grupa 4?