avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1774 soluții astăzi
Forum Activitate AlexPetru

Activitate AlexPetru

Răspuns la discuția Adresa gresita in documente
Buna ziua! Cum ati rezolvat pana la urma? Sunt intr-o situatie similara. Multumesc.
Pe usa blocului apare scara 1, un vecin are trecut corect in acte , scara 1,in schimb in toate actele garsonierei mele, inca de la primul proprietar, apare scris scara nr.3. Admin zice ca ceea ce e scris pe usile blocului,adica scara nr 1, este din totdeauna. Eu banuiesc ca, blocul fiind f vechi,din 1965,intre timp s-a schimbat numerotarea scarilor. Problema e de la origini... de la cei de la care a fost cumparata initial,in anii 1960...
Acum aproape o luna am cumparat o garsoniera aflata la o adresa care in toate actele apare cu nr. scarii trecut gresit, inclusiv in planul acesteia, garsoniera fiind din 1965. Proprietara de la care am cumparat-o nu m-a informat in acest sens, iar eu nu am dat importanta la ceea ce scria la intrarea in bloc, vizualizand-o seara,dupa care ne-am intalnit direct la notar. Abia dupa mutare, mi-am dat seama de eroare. Cum trebuie sa procedez pentru ca in acte sa apara nr. scarii real,din prezent? Am mers si am inregistrat imobilul la Admin. Financiara si am ajuns si la politie pt CI, in ideea de a nu plati amenzi. Totusi, problema a ramas nerezolvata. Cum trebuie procedat pentru a modifica nr. scarii?
Inteleg, multumesc mult pentru clarificari.
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Va rog sa-mi spuneti cine sunt platitorii de TVA? De exemplu, dezvoltatorii (in cazul achizitionarii unui apartament in bloc nou, direct de la dezvoltator)? Dar daca se alege un apartament vechi, de la o persoana fizica, in acest caz se mai cere TVA?
Buna ziua,

1. Doresc sa intreb daca, in cazul vanzarii unui imobil/a unei locuinte (apartament), pe langa impozitul la stat, vanzatorul trebuie sa plateasca TVA pentru suma primita? Este vorba de un apartament in bloc vechi, de mai mult de 3 ani, in situatia in care este singura vanzare din an.

2. Daca persoana doreste ca imediat sa cumpere un alt apartament cu banii obtinuti, apartament in bloc vechi sau nou, in acest caz se plateste TVA?

3. O cunostinta imi spunea ca a vandut un autoturism,iar dupa jumatate de an, a primit o instiintare cum ca are de platit TVA pentru suma obtinuta, de aici intrebarile de mai sus. Nu stiam ca se plateste TVA. In cazul vanzarii unui autoturism, persoana nu trebuie sa plateasca un impozit pe venit (cum e in cazul vanzarii de imobile), de aceea sa i se fi cerut plata TVA-ului?

Multumesc!

Multumesc pentru raspuns. Sesizam si politia, dar cred ca nici amenda nu va rezolva problema. In trecut si chiar si acum dau muzica tare la ore nepotrivite. Si pentru aceasta au primit amenzi... degeaba. Nici nu le platesc. Nici problema rezolvata.

O asociatie pentru protectia animalelor are dreptul sa mearga la ei in apartament, sa le ia canii avand in vedere situatia?

O persoana care a suferit un atac cerebral, este in perioada de recuperare si nu poate sa isi gaseasca linistea din cauza cainilor din apartamentul de deasupra; vecinii cresc caini comunitari in dormitor [4-5 caini, de toate varstele]. Cei mai mici sunt foarte agitati, latra si alearga se bat cu ceilalti, produc zgomot, latra si urla noaptea, seara tarziu si dimineata devreme. Aceasta persoana nu se poate odihni de o luna de zile. La primul latrat se trezeste din somn. Ce este de facut in aceasta situatie in conditiile in care au fost rugati in mai multe randuri sa renunte la cainii care latra cel mai mult, sa-i duca la un centru de caini comunitari. Aceasta persoana a fost avertizata de medicul neurolog ca nu trebuie sa mai faca un al doilea atac cerebral, care poate fi fatal. Ce se poate face in aceasta situatie? Multumesc.
Răspuns la discuția Detinere caine in apartament
blocexpert a scris:

Este ora 00:10 cand scriu acest mesaj. Intr-unul din apartamentele vecine latra un minicaine din asta cu glas pitigaiat. Latra intr-una cam de la ora 22:15 (la inceput nu am luat in seama, am zis ca ii trece repede).
Este al dracului de deranjant. Eu, familia mea si restul vecinilor ce vina avem?


Pana la urma cum ati rezolvat problema?
Sunt intr-o situatie similara: In apartamentul de deasupra celui in care locuiesc, o familie tanara, iubitoare de animale, aduce caini in casa. Doi sunt permanent, dar suplimentar, de cate ori gasesc cate un caine pe strada de care li se face mila, il aduc in apartament,il spala, il duc si pe la un cabinet veterinar si il cresc pana gasesc cui sa-l dea. Uneori aduc si alti caini, astfel ca ajung pana la 5 caini, in plus au si o pisica.
La inceputul lunii au adus unul mic, ce latra des si strident si alearga mult,impreuna cu ceilalti caini.
Locuind dedesubt se aude fiecare zgomot si latrat. Cainele cel mic latra in special dimineata cand se trezesc proprietarii,de pe la 6.00,dar si seara,pe la 9-10. Azi noapte latra pe la 1-2. Nu ne putem odihni.
Din cauza cainilor, proprietara, casnica, in fiecare dimineata da cu aspiratorul,indiferent de zi. Si acela face zgomot deranjant. + scapa obiecte pe parchet,deci zgomote suplimentare. Mama a suferit recent un accident vascular cerebral si este in perioada de recuperare. Nu se poate odihni din cauza acestor zgomote. Am discutat cu ei in mai multe randuri, vorbesti la pereti. In trecut,cand nu aveau caini, au fost amendati pentru ca dadeau muzica tare la ore tarzii. Nici atunci nu aveai cu cine discuta. Toti vecinii nu-i agreaza. Daca le facem o noua reclamatie, probabil vor primi o noua amenda,dar asta nu rezolva problema... tot vor tine caini si vor face ce-i taie capul. Ma ingrijoreaza in special din cauza mamei,care nu se poate odihni avand in vedere evenimentul prin care a trecut. Nu exista nicio lege mai drastica prin care sa poata fi pusi la punct cei care cresc caini multi in apartament? Animalele n-au nicio vina, dar ar trebui crescute la curte,nu intr-un apartament de 60mp. Dvs ati gasit vreo solutie la acel moment?acum mai aveti astfel de probleme?
Buna ziua! Doresc sa va intreb cum se procedeaza si ce acte se fac in situatia urmatoare: O ruda are mostenire de la parintii ei o casa, ea fiind unicul copil, deci singurul mostenitor al acelei case. Persoana aceasta are doua fete si doreste ca una din aceste fete sa mosteneasca aceasta casa, de aceea doreste sa faca toate formalitatile in cauza, pentru a evita discutiile mai tarziu intre surori. Cum se procedeaza in acest caz? ce acte trebuie facute, care sa nu poata fi atacate de cealalta sora, mai tarziu? multumesc!