Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adresa gresita in documente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adresa gresita in documente

Buna ziua!
De curand eu si sotul meu am achizitionat prin credit ipotecar un apartament. In toate documentele (certificat de mostenire vanzatoare, contract de vanzare cumparare anterior, cadastru, etc) apare scara B, dar in fapt este scara A, ceea ce am aflat abia dupa achizitie.
Ce anume trebuie facut pentru a rectifica greseala mentinuta in documente si de fostii proprietari.
Va multumesc!
s-ar cere actiune in instanta...depinde in ce acte este trecut gresit
Scara gresita a fost trecuta in toate documentele predate noua de catre vanzatoarele mostenitoare: certificat de mostenire, contract de vanzare - cumparare anterior, cadastru, etc. S-au inregistrat in felul acesta, gresit, pana acum, si la Administratia Financiara, si la furnizorii de utilitati.
Cum afecteaza acest lucru contractul nostru cu banca, noi neavand nicio vina pentru aceasta? Vrem sa fie totul in regula, atat contractul de proprietate, cat si contractele cu furnizorii de utilitati, si cartile de identitate pe care urmeaza sa le facem.
Multumesc

Buna ziua! Cum ati rezolvat pana la urma? Sunt intr-o situatie similara. Multumesc.
Trebuie rectificatele toate actele, mergeti la primarie sa va dea o adresa cum ca apartamentul nr___ se afla situat la adrsa___cu nr de scara corect___ Apoi trebuie rectificate toate actele care au stat la baza vanzarii, certificate de mostenitor etc....