Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate corecta nr. scarii trecut gresit in toate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate corecta nr. scarii trecut gresit in toate actele

Acum aproape o luna am cumparat o garsoniera aflata la o adresa care in toate actele apare cu nr. scarii trecut gresit, inclusiv in planul acesteia, garsoniera fiind din 1965. Proprietara de la care am cumparat-o nu m-a informat in acest sens, iar eu nu am dat importanta la ceea ce scria la intrarea in bloc, vizualizand-o seara,dupa care ne-am intalnit direct la notar. Abia dupa mutare, mi-am dat seama de eroare. Cum trebuie sa procedez pentru ca in acte sa apara nr. scarii real,din prezent? Am mers si am inregistrat imobilul la Admin. Financiara si am ajuns si la politie pt CI, in ideea de a nu plati amenzi. Totusi, problema a ramas nerezolvata. Cum trebuie procedat pentru a modifica nr. scarii?
mergeti la notarul care a autentificat actul de vanzare cu documentele care atesta eroarea si se face rectificare de eroare materiala; asta e cel mai simplu pas; trebuie vazut, insa, de unde si de cand apare aceasta eroare; poate ca e gresit pe usa si corect in acte; v-ati intrebat si vecinii?
Pe usa blocului apare scara 1, un vecin are trecut corect in acte , scara 1,in schimb in toate actele garsonierei mele, inca de la primul proprietar, apare scris scara nr.3. Admin zice ca ceea ce e scris pe usile blocului,adica scara nr 1, este din totdeauna. Eu banuiesc ca, blocul fiind f vechi,din 1965,intre timp s-a schimbat numerotarea scarilor. Problema e de la origini... de la cei de la care a fost cumparata initial,in anii 1960...