avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate mikifulgutz

Activitate mikifulgutz

Răspuns la discuția STATUTUL ASOCIATIEI
Singura solutie este completarea unui nou formular de statut, cu modificarile respective si depunerea la judecatorie. Nu vad alta solutie .
Răspuns la discuția STATUTUL ASOCIATIEI
Nu pot modifica pe exemplarul de statut pe care il avem. fac un act aditional sau cum fac aceasta modificare?
Buna ziua. Indraznesc o intrebare: suntem asociatie de proprietari constituita in 2002, cu Statut conform legii. Singura diferenta observata la prima vedere este cea referitoare la numarul de membri ai comitetului executiv. Statutul nostru prevede 9 membri iar legea 196 prevede 4 plus presedintele. Este necesar sa fac un nou statut, dupa formatul actual si sa-l inregistrez la judecatorie sau votam in AG doar modificarea numarului membrilor CEX ? Si ce pasi urmez in cazul acesta? Merg la judecatorie cu vechiul statut si cu hotararea AG? Sau este suficienta aprobarea in AG a numarului de membri CEX , fara sa mai merg la judecatorie?
Va multumesc.
Răspuns la discuția obligatia comitetului executiv
Va multumesc. Deci este corect cum procedam. Suntem administrati de catre o firma. Si preferam sa cautam noi oferte, sa vizitam ceva lucrari efectuate de catre acele firme, nu ceea ce ne alege administratorul. Insa comitetul este cel care alege din 6-7 firme, cea mai potrivita pentru asociatie. Nu inteleg de ce sunt amenintata. Chiar i-am rugat pe proprietari, in adunarea generala, sa vina si dansii cu oferte si chiar sa participe, ca invitati, la sedintele comitetului , in care se studiaza ofertele si se alege oferta cea mai convenabila. Deci am o deschidere totala catre proprietari. Va multumesc, inca o data , pentru promptitudinea raspunsului.
Va doresc sarbatori pline de lumina si bucurii, alaturi de cei dragi.
Buna seara. In adunarea generala s-a hotarat zugravirea scarilor. Comitetul executiv cere oferte. Ofertele sunt discutate in comitet si comitetul alege oferta cea mai convenabila pentru asociatie, apoi contracteaza lucrarea. Cel putin trei oferte sunt afisate la avizierul fiecarei scari , insotite de motivul pentru care a fost aleasa respectiva oferta dintre cele mentionate si afisate. Asa stiu eu ca este corect. Gresesc? O proprietara ma ameninta ca ma joc cu focul. Ca sunt obligata sa fac adunare generala, in care proprietarii sa studieze ofertele si ei sunt cei care hotarasc cu care firma vor lucra. Va rog mult , informati-ma cum este corect. Este obligatia comitetului executiv sa faca tot ceea ce este necesar pentru a pune in practica hotararile adunarii generale.
Va multumesc.
M-au informat costurile si le-am aprobat intr-o adunare generala la care au participat vreo 14 din 80 de proprietari. Eu sunt acuzata ca nu am format o comisie cu care sa merg la Primarie si sa participam la negocieri, ca nu am strans mai multi proprietari pentru adunarea generala, ca nu am proiectul, ca nu am studiul de fezabilitate etc.
Va multumesc tuturor pentru timpul acordat problemei mele si pentru raspunsuri. Incerc sa obtin proiectul de la Primarie. Poate le dau de lucru astfel. Va doresc o zi cat mai frumoasa !
Va multumesc pentru raspuns. Proprietara spune ca, atata timp cat suntem proprietari, cat termopanul se pune in casa, in proprietatea fiecaruia si cat implica costuri, avem dreptul sa hotaram asupra ceea ce se face pe proprietatea noastra si a costurilor aferente. De aceea solicita proiectul si devizul estimativ. Vor sa vada daca materialele ce se vor folosi sunt corespunzatoare, ce tip de polistiren e prevazut in proiect si ce vor folosi de fapt, ce cantitate de materiale este prevazuta in deviz etc
Va rog lamuriti-ma: am urmat toti pasii, de la depunerea dosarului pentru reabilitarea termica a blocului pana acum, cand, semnand ultimele documente, mi s-a spus ca este dosarul complet, este stabilita si culoarea si Primaria este in negocieri cu firmele de constructii.
Ieri , fara sa am vreo instiintare oficiala din partea Primariei, au venit de la firma de "termopane" sa anunte ca de luni incep masuratorile.
Am fost luata la rost de catre o proprietara pentru faptul ca nu am intocmit o comisie care sa mearga la Primarie si sa participe la licitatii si negocieri. Aceeasi persoana imi solicita ca firma numita sa efectueze lucrarile de reabilitare sa ne prezinte studiul de fezabilitate, proiectul si devizul estimativ. I-am spus ca este imputernicita Primaria pentru intreaga activitate si i-a convins pe toti ceilalti din AG ca, fiind vorba de banii nostri, numai noi hotaram materialele si costurile. Costurile maxime, in baza carora Primaria a cerut finantare, au fost aprobate intr-o adunare generala la care au participat 14 din 80. Proiectul incerc sa-l obtin, cu cerere, de la Primarie. Am inteles insa ca este foarte stufos si greu de inteles de catre noi. Dvs, daca ati trecut prin acest proces de reabilitare termica, cum ati procedat? Ce obligatie mai am? Proprietara care a ridicat aceste pretentii si i-a convins pe toti ca are dreptate, lucreaza in achizitii se pare deoarece mi-a recomandat sa citesc legea achizitiilor. Va rog impartasiti-mi din experienta dvs. Macar sa fiu la adapost din pdv legal caci o fi in stare sa ma reclame ca nu am respectat cine stie ce lege de care nu am habar.
Dragii mei sfatuitori, va rog mult spuneti-mi, la asociatiile de proprietari vin in control pentru respectarea normelor de paza si protectie impotriva incendiilor?
Cine vine, din partea carei institutii?
Ce documente trebuie sa avem si ce masuri si instruiri trebuie sa avem in ordine?
Avem boxe la subsoluri, construite de proprietari, fiecare cu ce a putut. Ce nu avem voie sa tinem in subsol? Boxele cu pereti metalici, sa nu fie depozitate materiale inflamabile in afara boxelor , nici in boxe, spatii lasate libere pentru
acces la interventiile de urgenta, stingatoare in termen... Ce ni se mai solicita? As vrea sa fim in ordine, sa nu ne amendeze.
Va multumesc mult
Răspuns la discuția Conventie civila
Dorim sa-l solicitam doar in situatii extreme, cand este o avarie pe partile comune. Va multumesc mult pentru raspunsuri.