avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate anabucur

Activitate anabucur

Am o problema serioasa cu un vecin fumator. Acesta fumeaza in fiecare zi foarte mult, fumul de tigara patrunde in locuinta mea si este uneori atat de gros ca se vede practic cu ochiul liber. Este imposibil de locuit in casa imi afecteaza sanatatea dar din pacate nu am de ales. Am vorbit cu el i-am explicat situatia dar nu m-a luat in seama,dimpotriva. Am sunat la agentia impotriva fumatului mi-au spus ca nu este de competenta lor si m-au indrumat spre politia comunitara si protectia consumatorului. Cei de la protectia consumatorului au spus ca nu este de competenta lor, politia comunitara ca nu se poate face nimic dat fiind faptul ca este in domiciliul privat si ca ar trebui sa citesc singura legile si modificarile lor. Mentionez ca locuiesc intr-o garsoniera de 4,82 mp, fara ventilatie si cu fereastra blocata de doua cladiri (si asta impiedica aerisirea camerei, sunt construite foarte aproape de bloc, si una dintre ele cu baia si intregul sistem de canalizare inspre noi). Nici macar nu ne-au cerut aprobarea pentru constructie si ar fi trebuit pentru ca ne afecteaza direct.
Ma gandesc ca CEDO ma poate ajuta deoarece toata aceasta situatie inclusiv amplasarea constructiilor din fata blocului imi afecteaza in mod agresiv calitatea vieti si implicit imi incalca dreptul la demnitate.
Va rog sa-mi oferiti informatii privind felul in care legislatia europeana ma poate ajuta, si care sunt legile relevante in cazul meu.
Chiar daca la inceput pare o problema de categoria Asociatiide proprietari/locatari va rog sa-mi cititi problema pana la capat pt ca acestia nu m-au putut ajuta si vreau sa stiu ce legi sunt aplicabile inproblema mea.
Am o problema serioasa cu un vecin fumator,eu fiind nefumatoare. Acesta fumeaza in fiecare zi foarte mult, fumul de tigara patrunde inlocuinta mea si este uneori atat de gros ca se vede practic cu ochiul liber. Este imposibil sa locuiesc in casa, imi afecteaza calitatea vietii dar nu am de ales din pacate. Am vorbit cu el si i-am explicat situatia dar nu m-a luat in seama,dimpotriva. Am sunat la agentia impotriva fumatului mi-au spus ca nu e de competenta lor si m-au indrumat spre politia comunitara siprotectia consumatorului. Cei de la protectia consumatorului au spus ca nu este de competenta lor,politia comunitara ca nu se poate face nimic dat fiind faptul ca este in domiciliul privat si ca ar trebui sa citesc singura legile si modificarile lor. Mentionez ca locuiesc intr-o garsoniera de 4,82 mp, fara ventilatie si cu fereastra blocata de doua cladiri (si asta impiedica aerisirea camerei, sunt construite foarte aproape de bloc). Vreau sa stiu ce demersuri se pot face in legatura cu cladirile pt ca nu stiu daca au autorizatie de constructie si daca au nu stiu in ce conditii au fost eliberate dat fiind faptul ca nu mi-au cerut niciodata aprobarea. Nu m-am interesat mai devreme pentru ca asociatia de locatari m-a descurajat si nu am avut incredere in corectitudinea sistemului judiciar, dar am indurat prea multe abuzuri si nu se mai poate.
Am o problema grava cu un vecin fumator. Acesta fumeaza in fiecare zi atat de mult incat fumul de tigara patrunde in locuinta mea, pe langa asta mai si tipa si vorbeste foarte vulgar. Credeti-ma ca a devenit imposibil sa stau in propria locuinta, am vorbit cu el i-am explicat situatia si n-am rezolvat nimic, dimpotriva s-a inrautatit. Am sunat la agentia impotriva fumatului pentru indrumare,mi-au recomandat politia comunitara si protectia consumatorului. Cu politia comunitara n-am rezolvat nimic ooeratoarea mi-a spus ca este casa lui si poate face ce vrea. Totusi eu zic ca trebuiesa existe limite,bun simt si respect fata de ceilalti. Locuiesc intr-o garsoniera de 4,82 mp fara ventilatie si cu fereastra blocata de dou cladiri(si asta impiedica aerisirea camerei sunt construite foarte aproape de bloc) si omul asta fumeaza ca un turc pot sa vad fumul in casa mea. Vreau sa stiu cum ma poate ajuta protectia consumatorului si care imi sunt ai exact drepturile pt ca sanatatea mea este categoric in pericol.
Buna ziua,as vrea sa stiu daca pe actul de proprietate al unui apartament pot fi stipulate doua persoane,si daca este posibil cat costa actul.