avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1469 soluții astăzi
Forum Activitate gina60

Activitate gina60

Răspuns la discuția indemnizatie somaj --
buna ziua,
voiam sa va comunic cum s-a rezolvat aceasta problema; am contestat in instanta decizia de neacordare a indemnizatiei de somaj; ma bazam si pe o adeverinta primita de la Min. Educatiei si Inv.,prin care se confirma ca liceul si sc.postliceala nu sunt aceeasi forma de invatamant; concluzia instantei: se respinge contestatia ca nefondata.inca nu am primit Hotararea scrisa sa vad ce temei legal au invocat; sunt curioasa altii in aceeasi situatie daca li s-a rezolvat favorabil aceasta problema.
buna ziua,
dupa iesirea la pensie, la sosirea deciziei de pensionare , am vazut ca mi s-a respins de la calcul o adeverinta de grupa a 2-a; am facut contestatie, dupa 2 ani, am primit raspuns negativ; am actionat in instanta, si am castigat; apoi la curtea de apel,peste un an, am pierdut;cum e posibil?nu-mi vine sa cred; legea nu e aceeasi?intrebarea mea este : mai pot face ceva, mai e vreo cale de atac?multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie somaj --
buna ziua,
vreau sa va spun ca m-am confruntat si eu cu aceeasi problema.
am depus dosarul pentru somaj in luna august 2015, dupa absolvirea scolii postliceale sanitare de 3 ani;in 2009, la absolvirea liceului, am beneficiat de 6 luni de somaj;am intrebat la ajofm daca beneficiez in aceste conditii de somaj;mi s-a raspuns ca da;la 1 oct.m-au chemat sa ma ia in evidenta, si atunci s-au razgandit; nu mai puteam beneficia de somaj, deoarece liceul si scoala postliceala sunt aceeasi forma de invatamant;nu mi-au dat decizie scrisa;am facut contestatie la ajofm,la anofm,la min.educatiei;min.educatiei mi-au raspuns ca nu sunt aceeasi forma de invatamant, conf. Legii 1/2011; dupa multe insistente,sa-mi dea o decizie pe care sa o pot contesta, mi-au dat o decizie de respingere, motivata cu art.52 din HG 174/2002
acesta prevede ca liceul si scoala postliceala sunt invatamant secundar.
e clar o necorelare a doua legi ( a somajului si a invatamantului).dar eu si altii in aceeasi situatie ce vina avem? o sa contest in instanta, dar va dura si doi ani, cu apel cu tot.in acest timp, eu trebuie sa traiesc cu ceva;daca gasesc sa ma angajez,procesul va mai fi valabil sau se va suspenda? ce ma sfatuiti sa fac?
buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un sfat: am contestat decizia de pensie , deoarece nu mi-a fost valorificata o adeverinta de grupa a 2-a ; acum suntem in instanta, dar daca initial motivul respingerii era ca functia avuta nu se regaseste expres in Ord.50/1990, acum in intampinare se motiveaza faptul ca nu sunt nominalizata in HOT. CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE /1992, de la societatea unde am lucrat; mentionez ca la data intocmirii hotararii cu persoanele nominalizate in grupe de munca, mi se schimbase de cateva luni functia ; au fost nominalizate numai persoanele care lucrau in acel moment pe functiile cu grupe ,chiar si fostele mele colege;societatea mi-a eliberat adeverinta, cu toate mentiunile cerute; pierd astfel 7 ani de grupa a 2-a;intreb deci :daca nu sunt nominalizata expres in tabel, nu beneficiez de grupa ? ce e de facut?care e temeiul legal ca adeverinta mea e corecta si reflecta realitatea?
buna ziua,
sunt Gina P. din Tulcea; sunt pensionata de invaliditate din ian.2013, si am facut contestatie la decizia de pensie in termenul legal;nu mi-a venit raspunsul , cu toate insistentele mele;am vazut pe site, la unele raspunsuri, ca o solutie ar fi actionarea in instanta a Casei de Pensii, netimbrata;desi am cautat pe net un model de cerere introductiva de instanta pentru contestatie pensie, nu am gasit nimic asemanator; deoarece, din motive financiare, nu pot apela la serviciile unui avocat si va trebui sa ma reprezint singura, va rog din suflet sa ma ajutati cu un model de cerere si cu cateva sfaturi; multumesc.
multumesc mult pentru raspuns
buna ziua barbat ,nascut 05 04 1955,iesit la pensie invaliditate 20 07 2012 cu ultima modificaresi decizie 20 03 2013 numar total de puncte realizate 1,43109 punctaj mediu anual 0,96325 trecut la pensie limita de virsta dupa depunerea cereri la 09 01 2013 numar total de puncte realizate 35,31312 punctaj mediu anual 1,00895 va rog sa ma lamuriti daca e calculat bine punctajul mediu anual la trecerea in limita de virsta caci mi se pare mica diferenta intre invaliditate si limita virstain comparatie numarul total de puncte intre cele doua decizii va multumesc