avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Activitate Trosan

Activitate Trosan

Multumesc mult ptr. mesaj
Multumesc mult ptr. raspuns , sunt 30 apartamente si el are 17 ; dar ce se intampla daca ai o firma si desfasori o activitate ptr. care nu esti autorizat(servicii curatenie) si incasezi bani ...
Buna ziua ,

Va adresez urmatoarea situatie : Presedintele de bloc are o firma proprie ce presteaza ptr. bloc servicii de curatenie ( el a semnat contractul fiind atat administratorul firmei cat si presedintele Asociatiei de Proprietari) dar aceasta firma NU are in obiectul de activitate servicii de curatenie . Ne putem indrepta impotriva lui printr-o actiune in justitie sa ni se returneze banii pe serviciile de curatenie pe care suntem obligati sa ii platim lunar la intretinere ? a efectuat ceva ilegal ptr. a sesiza organele competente ? Mentionez ca are acordul asociatiei de proprietari ca firma sa sa efectueze aceste servicii intrucat el detine majoritatea apartamentelor din bloc si voteaza tot ce isi doreste ... mai mult , cred ca este un caz unic , a votat in adunarea generala ca asociatia sa inchirieze la vara o bucata de plaja ?!!! (blocul fiind pe litoral) pe care noi in mod practic vom fi obligati sa o subinchiriem de la firma sa proprie chiar daca mergem sa nu la plaja ... Ma puteti sfatui ce sa fac ?

Multumesc mult ,
Buna ziua ,

Va adresez urmatoarea situatie : Presedintele de bloc are o firma proprie ce presteaza ptr. bloc servicii de curatenie ( el a semnat contractul fiind atat administratorul firmei cat si presedintele Asociatiei de Proprietari) dar aceasta firma NU are in obiectul de activitate servicii de curatenie . Ne putem indrepta impotriva lui printr-o actiune in justitie sa ni se returneze banii pe serviciile de curatenie pe care suntem obligati sa ii platim lunar la intretinere ? a efectuat ceva ilegal ptr. a sesiza organele competente ? Mentionez ca are acordul asociatiei de proprietari ca firma sa sa efectueze aceste servicii intrucat el detine majoritatea apartamentelor din bloc si voteaza tot ce isi doreste ... mai mult , cred ca este un caz unic , a votat in adunarea generala ca asociatia sa inchirieze la vara o bucata de plaja ?!!! (blocul fiind pe litoral) pe care noi in mod practic vom fi obligati sa o subinchiriem de la firma sa proprie chiar daca mergem sa nu la plaja ... Ma puteti sfatui ce sa fac ?

Multumesc mult ,
Buna ziua , Avem o hotarare definitiva si irevocabila ce a fost acum atacata cu recurs , in fapt in prima instanta am avut o solutie favorabila ce putea fi atacata cu RECURS dar a fost atacata cu APEL fara a se motiva (respectiv poate a gresit in loc de RECURS a scris APEL ) si in a doua instanta s-a judecat RECURSUL in care partea adversa a motivat ca nu este nici o greseala si ei doresc APEL . Acest lucru a fost respins de instanta si hotararea a ramas irevocabila . La aceasta hotarare irevocabila partea adversa a facut RECURS !? cu art 304 pct 9 si pct 1 .sustinand ca a fost gresita calificarea caii de atac ? si la recurs completul a fost alcatuit din 3 judecatori nu din 2 judecatori cum isi doreau ca sa fie complet de Apel ? Ma puteti va rog ajuta sa-mi explicati daca o hotarare definitiva si irevocabila se poate ataca altfel decat prin cerere in anulare sau revizuire ?
Răspuns la discuția Functionare cabinet avocat
Buna seara domnului Adam care a punctat problema - aroganta la ea acasa ,

Va rog daca se poate sa ma ajutati sa-mi spuneti ce ar trebui concret sa il notificam , ca nu suntem de acord cu functionarea birourilor sale avocatiale intrucat a schimbat destinatia ap. de locuinta fara acordul vecinului afectat ? Sa-i pun in vedere ca in termen de 5 - 7 - 30 zile sa inceteze activitatea si apartamentul sa revina la destinatia de locuinta in caz contrar il actionez in judecata ? Multumesc anticipat pentru sfaturile acordate . P.S. penal este putin spus , are dosar la DNA ptr. spalare de bani , organele statului SRI , DIICOT l-au monitorizat si au transmis dosar la DNA... de aceea are si acest tupeu , un alt amanunt pe langa subiect este modul de parcare a jeepului sau , respectiv direct si in totalitate pe trotuar cand nici o masina din zona nu face asa ceva , respectiv toate lumea le parcheaza pe carosabil , poate si acest lucru spune cat de tare se crede ....dar poate aveti dreptate , s-ar putea sa nu ii mearga la + infinit acest tupeu
Răspuns la discuția Functionare cabinet avocat
Buna seara ,
Multumesc mult ptr. mesaj , am vorbit cu presedintele asociatiei si acesta ma ajuta cu tot ce poate dar nici eu nu stiu ce sa ii cer , sa ii puna in vedere sa inceteze activitatea de birouri avocatiale in imobil intrucat nu are acordul vecinului direct afectat sau ce sa faca concret /, acest mesaj il voi transmite si unui nou membru care deasemenea ma ajuta cu un sfat in acest sens , respectiv sa-i trimitem notificare . Referitor la Asociatia aceasta nu are bani sa angajeze avocat intrucat dupa cum probabil stiti sunt alte probleme mai grave de achitat - utilitati... probabil si acest domn avocat pe asa ceva se bazeaza ca nu il putem da in judecata dar eu sunt dispus sa il dau personal in judecata si sa suport cheltuielile aferente . Multumesc din nou ptr. mesaj si orice raspuns sau sfat este binevenit .
Răspuns la discuția Functionare cabinet avocat
Buna ziua din nou,

Multumesc mult din nou ptr. mesaj , am avut o discutie amiabila si am incercat rezolvarea situatiei normal , din pacate raspunsul lui a fost acelasi - ca nu da nimanui socoteala unde are cabinet ca are profesie liberala si nu avem ce sa-i facem . Voi continua sa vad ce variante exista pentru oprirea functionarii acestuia si cred ca alta sansa decat sa-l actionam in instanta nu exista , ca sa nu existe cumva vreo presupunere gresita , nu dorim nici un folos de nici o natura de la acesta ci pur si simplu sa nu functioneze , sa nu ne deranjeze si sa nu se perinde pe scara clientii domniei sale si sa pastreze destinatia apartamentului , respectiv locuinta intrucat noi cand am cumparat apartamentul l-am cumparat in imobil de locuinte si nu in cladire de birouri , sper sa fiti de acord cu mine , va multumesc mult din nou
Răspuns la discuția Functionare cabinet avocat
Multumesc mult ptr. mesaj si toate informatiile acordate ,
am fost la Registrul Comertului am facut cerere si la adresa de functionare a cabinetului nu exista nici o inregistrare ca ar functiona ceva , nici cabinet,nici firma, nici pfa , nimic . Nu are acordul asociatiei si nici al meu .Avem inregistrari video cum ne forteaza clientii sai usa precum si cum ne suna constant la interfon, . De aceea am adresat aceste intrebari , respectiv daca il putem actiona in instanta sa nu mai functioneze . Daca se mai pot adresa raspunsuri la aceasta problema va rog sa o faceti , stie cineva daca este un caz asemanator care a fost judecat sau pe ce situri se poate cauta asfel de cauze , Multumesc mult din nou domnului care mi-a raspuns si orice alt sfat il apreciez ,
Răspuns la discuția Functionare cabinet avocat
Multumesc ptr. mesaj , din pacate am fost la Registrul Comertuluisi ptr. infiintare cabinet avocat NU se cere acordul proprietarilor intrucat este considerata o profesie liberala , de aici si aceste abuzuri . Deasemenea NU are acordul proprietarilor,nici al meu implicit, intrucat NU este necesar sa il obtina ptr. ca sa functioneze . De aceea intebam daca se poate sa fie dat in judecata si eventual sa se obtina o hotarare prin care sa nu mai functioneze . Astept opiniile dvs poate cineva are un caz concret rezolvat deja....