avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate P-Sophie88

Activitate P-Sophie88

Răspuns la discuția Data incetare CIM in cerere
La firma unde lucrez eu avem un formular standard, astfel: "Va rog a-mi aproba Incetarea contractului individual de munca prin acordul partilor/ demisia (in caz de demisie trbuie sa mai stai in perioada de preaviz) incepand cu data de ......., ultima zi de activitate fiind ......" (aceasta trebuie sa fie cu o zi inainte de data incetarii). Astfel nu sunt confuzii de genul acesta.
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu calculul de indemnizatie de risc maternal. Am salariul brut 3046 lei (net 1800). 6*3046=18.276. 18.276:126 (zile lucratoare din ultimii 6 luni)=145,04
21 (zile lucratoare din luna August)*145,04=3.045,84
3.045,84*75%=2.284,38
Asa se calculeaza? Adica indemnizatia de risc maternal poate fi mai mare ca salariul net?
Multumesc!
Răspuns la discuția Preaviz in concediu??
In contractul individual de munca am 20 de zile de CO. Dar daca imi dau demisia in septembrie spre exemplu, tot de 20 de zile am drept?
Multumesc!







Buna ziua,
de cate zile de concediu de odihna am drept daca imi dau demisia in luna septembrie sau octombrie? Nu am fost in concediu anul acesta si nu vrau sa stau in preaviz. Se poate sa mi se calculeze zilele de concediu in perioada de preaviz?
Multumesc!
Răspuns la discuția Pensionare dupa 8 ani lucrati?
Completarea stagiului minim este posibil si pe o perioada anterioara?
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o problema, daca puteti... Mama mea (acum 61 de ani) a fost casnica, a inceput sa lucreze tarziu, acum are 8 ani lucrati. Din pacate a fost nevoie sa se opereze si i-ar fi greu sa se mai duca inapoi la munca. La pensie de boala am inteles ca nu mai poate iesi, deoarece are peste 60 de ani, iar in pensie normala nu poate, neavand ani suficienti lucrati. Ce este de facut in aceasta situatie?
Buna ziua,
azi am intampinat o problema in timp ce tipaream un bon fiscal. Programul de facturare mi-a dat o eroare si m-a intrebat daca doresc sa incerc tiparirea din nou. Am dat click pe da, dar la raportul Z mi-a aparut o suma imensa (probabil s-a registrat incasarea de cate ori am incercat sa tiparesc acelasi bon fiscal). Ce am de facut ca sa rectific aceasta eroare?
Răspuns la discuția Bon fiscal
Eu de aici am citit [ link extern ]
"Este interzisa inmanarea catre client a altui document care atesta plata contravalorii bunurilor sau serviciilor prestate, decat bonul fiscal"-, deci banuiesc ca nici chitanta nu poate inlocui bonul fiscal...
Discuție Bon fiscal
Buna ziua,
as vrea sa stiu cum procedez, cand vind un produs catre o persoana fizica si livrarea fac printr-un delegat? Pana acum am facturat produsul x, pe factura am emis o chitanta, documentele am transmis impreuna cu produsul prin sofer (angajatul firmei), chitanta fiind operata in ziua incasarii (intoarcerii delegatului). Daca din 1. martie nu mai pot emite chitanta catre persoane fizice, cum procedez cu bonuri fiscale?