avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate marialixa

Activitate marialixa

Bună ziua. Am si eu o întrebare. Avem pe rol un dosar civil(părinții mei au fost dați în judecata deoarece sunt învecinati cu un drum comunal ce apare în actele primăriei ca fiind de 5 m , el în realitate a fost de 3 m de când se știe....) ,astazi a fost proba cu interogatoriul părților dar avocatul nostru(care nu a vrut sa se prezinte) a zis ca ei vor fi întrebați doar de către judecător despre acesta speță, ei în schimb au fost întrebați de avocații celorlalte părți implicate în proces și s au simțit cumva puși la zid. Se mai poate face ceva în acest sens? Vreo întâmpinare sau completarw adusa la dosar prin care sa reușim sa ne spunem și punctul nostru de vedere. Sau ramane final și faptul ca nu au știut sa răspundă și sa pună întrebări celorlalți ei nefiind pregătiți de acest lucru va duce din start la o bila negativa în dosar...
Mulțumesc mult pentru răspuns. Părinții mei au doar o chitanță de acum 40 ani, când au cumpărat terenul respectiv, de aceea el nu este trecut în Cartea Funciara. Drumul nu este trecut în cartea funciara , este data o hotărâre de consiliu în 1999 , si publicata în monitorul oficial , din care reiese ca toate ulițele din aceasta localitate au 5 m lățime
Bună ziua. Am si eu o problema. Părinții mei au terenul vecin cu o ulita comunala. Ulita care a avut lățimea medie de 3 m de când se știe. Problema este ca pentru a acorda autorizatie de construcție terenurilor situate pe ulita , primăria a declarat ca toate ulițele comunale din comuna noastră au 5 m lățime. Având cunostiinta de acest lucru, vecinii care au profitat de aceasta hotărâre a autorităților locale și au dat în judecata atât pe părinții mei , cât și pe ceilalți vecini care sunt de cealaltă parte a uliței pentru a dărâma gardurile care "se afla pe domeniul public" . Cum am putea proceda sa fie bine? Menționăm ca instanta judecătorească a respins faptul ca am vrut sa aducem martori care sa certifice ca , gardurile au fost pe acel amplasament, si ulita a avut 3 m lățime de peste 40 ani. Mulțumesc
Bună dimineața. Am si eu o problema. Părinții mei au un teren cumpărat la tara prin anii 80. Terenul este vecin cu o ulita comunala ce deservește drept cale de acces pentru 2 case și câteva loturi agricole. Ultima casa construita este în 2011 , proprietarii casei dând în judecata vecinii uliței(de o parte sunt părinții mei) pentru lățimea acesteia. Primăria, în anul 1999 a dat o hotărâre de consiliu , pe care ulterior a publicat o în M.O. prin care declara ca toate ulițele din sat, printre care și acesta are latime 5 m. Ulita nu a avut niciodată 5 m lățime,are cca 3 m, gardul este făcut din anii 80, o porțiune din el a fost refăcută acum cca 8 ani, dar tot pe limita celui vechi. Menționez ca celalalt vecin al uliței are cadastru pe teren, noi nu avem. Părinții mei sunt demoralizati total , si se așteaptă sa fie nevoiți sa dărâme gardul și o magazie care se afla la cca 1 m de gard , ca să se încadreze în cei 2 m pe care sa înțelegem ca ii vor în plus la drum
Răspuns la discuția Rectificare declaratie 220
multumesc
buna seara
Am si eu o nelumurire,daca ma poate ajuta cineva!
Incepand cu luna martie a acestui an, sotul (care avea o inteprindere individuala, si contract ) s-a angajat cu carte de munca la o noua firma. In luna ianuarie noi am depus declaratia 220 cu venitul estimat , luand in calcul sumele de pe contractul avut cu firma cu care avea contrat ca titular I.I . Care ar fi cea mai buna solutie pentru a nu plati trimestrial sumele pt impozit si sanatate la ei. daca ne hotaram si inchidem cand depunem cererea de radiere la finante in cat timp suntem obligatii sa depunem banutii si pt anul trecut si pt perioada asta din 2015.
multumesc