avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate IRLUBUCURESTI

Activitate IRLUBUCURESTI

Răspuns la discuția Autorizatie constructie mansarda
Daca nu a fost depasit regimul de inaltime al zonei, care varianta este mai plauzibila dintre cele prezentate de dvs, refacerea proiectului conform constructiei actuale sau refacerea mansardei conform proiectului actual? Si care ar fi temeiul legal? Multumesc!
pentru mansarda pretul este de 75% din valoarea totala a cladirii sau aunui etaj?
Buna ziua,
Supun atentie dvs urmatoarea speta:
Un dezvoltator imobiliar incepe efectiv constructia unui ansamblu rezidential (cateva blocuri) in luna noiembrie 2015, obtine autorizatia de constructie in luna ianuarie 2016, pentru regim d+p+2 etaje+mansarda. Pana la data prezentei firma are incheiate antecontracte de vanzare cu clienti pentru toate apartamentele din primul bloc construit.
La un control efectuat de directia de politie locala, biroul de disciplina in constructii in luna martie 2016, acestia constata ca in loc de mansarda partiala s-a construit un etaj 3 identic ca suprafata cu etajele 1 si 2 si s-a intocmit un proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei.
Intrebarile care se pun acum Ce se intampla cu etajul 3 pentru care exista autorizatie de mansarda partiala? Care sunt reglementarile si modul de actiune in astfel de situatii? Se dispune stricarea daramarea etajului 3 si refacerea mansardei sau se poate continua in conditiile actuale si se poate obtine o extensie a autorizatiei de constrcutie? Ce probleme pot aparea la contractarea unui credit pentru cumpararea respectivelor aparatamente? Care sunt consecintele asupra modului si a datei de receptie a cladirii?Se poate receptiona cladirea numai pana la etajul 2?#-o
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Teren arenda
Ce inseamna actul de acceptare a succesiunii? Ideea e ca noi, cei 4 frati suntem cam raspanditi prin lume si cred ca pe asta mizeaza si arendasul.(un mic mafiot local). Il pot actiona in instanta in nume propriu?
Discuție Teren arenda
Buna ziua,

Mama mea a inchiriat (arendat) 5 ha de teren unei firme pentru un contract pe 6 ani in anul 2008. (mama mai are 3 copii in afara de mine)
Anul trecut mama a decedat, iar eu am mers la firma respectiva sa solicit sa-mi dea terenul inapoi, avand in vedere ca valabilitatea contractului a incetat si ca vreau sa-l lucrez singur. Aceasta refuza sa-mi dea terenul inapoi motivand ca titularul e contract este mama mea, iar ca sa mi-l dea inapoi, fratii trebuie sa faca succesiunea.
Va rog sa ma sfatuiti ce e de facut in aceasta situatie pentru a-mi recupera terenul impreuna cu ceilalti frati.
Va multumesc anticipat,

Cu stima,
Nicu C.

Răspuns la discuția Ocupare temporara post
adica de la intocmirea actului aditional?
Răspuns la discuția Ocupare temporara post
atunci in cazul nostru va primi salariu marit in iulie?
Răspuns la discuția Ocupare temporara post
si de cand se aplica: de la data intocmirii actului aditional sau a deciziei directorului general de care ziceam mai sus?
Buna ziua
Un salariat primeste decizie de ocupare temporara a unui post mai bine platit. de la ru i se spune ca act aditional la cim i se va face dupa 30 de zile, daca intre timp nu se anuleaza decizia. asta inseamna ca a primit decizia cu 1 mai, aditional se face la 1 iunie si salariul marit pt noul post il va primi pe 20 iulie, la lichidarea lunii iunie.
e corect asa sau trebuie imediat facut actul aditional la cim?

multumesc anticipat.
Răspuns la discuția prezenta sau Concediu medical
pai eu am fost prezenta 8 ore, program normal. medicalul mi l-a dat seara dupa program
.