Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren arenda

Buna ziua,

Mama mea a inchiriat (arendat) 5 ha de teren unei firme pentru un contract pe 6 ani in anul 2008. (mama mai are 3 copii in afara de mine)
Anul trecut mama a decedat, iar eu am mers la firma respectiva sa solicit sa-mi dea terenul inapoi, avand in vedere ca valabilitatea contractului a incetat si ca vreau sa-l lucrez singur. Aceasta refuza sa-mi dea terenul inapoi motivand ca titularul e contract este mama mea, iar ca sa mi-l dea inapoi, fratii trebuie sa faca succesiunea.
Va rog sa ma sfatuiti ce e de facut in aceasta situatie pentru a-mi recupera terenul impreuna cu ceilalti frati.
Va multumesc anticipat,

Cu stima,
Nicu C.

Buna ziua,
Fie formulati impreuna o cerere notificare catre firma atasand si copii de pe actul de acceptare a succesiunii fie ii dati in judecata si le solicitati restituirea terenului
Incercati intai pe cale amiabila cu o solicitare notificare transmisa printr-un avocat sau un executor si daca nu reusiti atunci ii actionati in instanta.
Ce inseamna actul de acceptare a succesiunii? Ideea e ca noi, cei 4 frati suntem cam raspanditi prin lume si cred ca pe asta mizeaza si arendasul.(un mic mafiot local). Il pot actiona in instanta in nume propriu?