avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters348271

Activitate ContSters348271

cislau a scris:

`Nu platesti utilitatile si imobilul va fi debransat ,daca are contor separat pentru fiecare utilitate .


Si daca n-are contor separat pentru fiecare utilitate?
Prin dobandire de proprietati imobiliare, pe langa drepturi,aveti si obligatiiI. Una din aceste obligatii este aceea de a incheia contracte cu furnizorii de utilitati, pe numele dvs. in calitate de proprietar al imobilului, in cazul de fata. Pe de alta parte,conventiile incheiate cu furnizorii de utilitati presupun incheierea unor contracte iar titularul (semnatarul) acelor contracte este tatal dvs.dupa cum ati aratat mai sus. Dansul va suporta consecintele neplatii facturilor, dar asta n-ar trebui sa va deranjeze deloc deoarece nu locuiti acolo...Si totusi...daca tatal dvs.nu mai este proprietar, atunci in ce calitate mai locuieste acolo? :hm:Cititi inca odata contractul de donatie,poate v-a scapat ceva. Dar poate ca cel mai simplu e sa-l dati afara din casa si de ce nu, sa-l obligati sa-si plateasca facturile, ca doar n-ati stat acolo si n-aveti de ce sa le platiti in locul domniei sale,nu-i asa?:thumbdown::(
patrascu razvan a scris:

Eu v-am spus de la inceput ca este vorba de cel mult un litigiu civil, nu inteleg cat mai insistati cu discutia asta.

Este SI litigiu civil, clar! Dar penalul primeaza.
Politistul cu care ai discutat AneMarie, sa faca bine sa mai citeasca ceva jurisprudenta...

mottofreee a scris:

Nu ma pot abtine de la un comentariu:
Adica vrei sa dai pe cineva in judecata pt ca a oferit plagiat plagiatorului ?

AneMarie NU este in cazul de fata plagiator.Pentru a vorbi de plagiat trebuie sa prezinti o lucrare ce contine citate cuvant cu cuvant din opera unui autor (cu drepturi de autor) fara a preciza sursa citatului, ori aici nu este cazul. Mai mult, pana la acest moment ea nu a prezentat nimanui lucrarea.
Si da, AneMarie, ceea ce a incercat respectivul sa faca sustinand ca lucrarea pentru care cere bani reprezinta expresia creatiei sale proprii plus refuzul returnarii banilor pentru capitolul 2 plagiat,se numeste inselaciune!
Atentie insa: daca totusi folosesti texte pentru elaborarea lucrarii de licenta,nu uita sa precizezi neaparat sursa (autorul si lucrarea), altfel devii tu insati plagiator.
AnaMarie nu incearca sa plagieze in niciun fel atata vreme cat a spus ca a dat comanda la o firma pentru redactare."Redactare:finisarea, în conținut și formă, a unor manuscrise primite de la autori și destinate publicării." – Din fr. rédiger, lat. redigere (după redacție, redactor). Daca insa nu a transmis nimic spre redactare atunci, AnaMarie....rushinica....!
Răspuns la discuția Prejudiciu de imagine
kalexa79 a scris:

Buna ziua. Ma aflu in situatia in care o persoana mi-a depus o plangere pentru amenintare. Am fost chemati fiecare la parchetul militar din Targu Mures pentru a da declaratii. Dupa doua vizite, D-l Procuror a concluzionat urmatoarele: Neinceperea urmaririi penale intr-ucat nu se intrunesc conditiile infaptuirii acestei infractiuni,.........am de gand sa cer daune morale / de imagine intr-ucat dupa cum se stie, aici in M.A.I, orice fapta de natura contraventionala sau infractionala se va comunica prima data sefilor mei, respectiv Inspectorului, ulterior au aflat si colegii mei. Acest lucru imi aduce prejudicii la locul meu de munca! Voi ce credeti, merita trasa la raspundere o astfel de persoana ?



Nu-mi este foarte clar : procurorul a dat n.u.p., dar a dispus cumva plata vreunei amenzi administrative? Daca nu, cred ca merita sa faceti demersuri pentru apararea imaginii, altfel sefii dvs. vor considera ca aveti ceva pe constiinta si va cam pateaza imaginea. "Cine tace pare sa consimta".
Răspuns la discuția Vreau sa plec de acasa
Cristina! Baga-ti mintile in cap! Tine-te aproape de parintii tai si lasa-l dracului de tampit care nu urmareste decat interesul lui iar dupa ce se satura de tine te va scuipa ca pe o masea stricata! Nu-ti bate joc de viata ta, e mare pacat...
Răspuns la discuția Onorariu avocat
antondan a scris:

in caliatate de reclamant avand un litigiu de munca ,am deschis un proces civil cu ajutorul unui avocat am platit 250 ron [taxatimbru

Taxa de timbru pentru litigiu de munca.....n-am mai auzit...
Sigur e o greseala.
Răspuns la discuția Cicatrice prin lovire
Ceea ce vi s-a produs dvs. prin lovire se numeste in termini medico-legali "prejudiciu estetic". E pacat sa o lasati balta, mai ales ca veti purta semnul acela toata viata; daca recurgeti la penal veti avea de asteptat pana se solutioneaza cauza, abia dupa aceea se rezolva latura civila, iar asta dureaza...
Anyway, in civil aveti sanse sigure de castig pentru daune morale.