avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate balanta05

Activitate balanta05

Multumesc pt răspuns. Am mai verificat în contul meu la cnpp și la rubrica declarații nominale angajator nu se regăsesc ultimele 9 luni lucrate este doar pana în sept 2023. Dar, la stagii lunare apare ultimul an lucrat adică pana în 06 2024. De ce și dacă trebuie sa fac ceva, poate influenta recalcularea pt adăugarea ultimilor 12 luni lucrate. Va multumesc

Cornel Vasile a scris:

Luati legatura cu angajatorul din acea perioada si intrebati-l daca au fost depuse declaratiile D112 .

Bună ziua. Sunt la pensie și am mai lucrat un an. Vreau sa depun cerere la cnpp pt recalculare. Și adăugare perioada lucrata Intrând în contul meu pe siteul
casei de pensii nu se regăsesc 9 luni. Din anul 2023 doar pana în luna septembrie sunt date cu venit realizat.. Ce trebuie sa fac. Va mulțumesc




Bună ziua. Întrebare.. ce trebuie sa contina o decizie de pensie. Cum se motiveaza nr de puncte. Am depus dosar la casa pensii pt limita de vârstă 61 și 7 l și stagiu de cotizare 38 de ani, serviciul de ambulanta, lucru în ture. Decizia a venit în 2 pagini, f schematic. Va mulțumesc.
Și după an 2001 se iau în calcul? Îmi cer scuze,
Mai am o întrebare. Dacă se iau în calcul la pensie al 13 salariu, primele, orele suplimentare, bani de masa sau vauchere, deci venituri pt care se plateste impozit.
Mulțumesc . Am inteles.
Buna ziua. Sunt născută în 1959. Am 36 de ani vechime. Pot iesi la pensie în mai 2021. Întrebarea este dacă pt locurile de munca din perioada anilor 1978-1993, trecute în cartea de munca, sunt necesare adeverinte din care sa reiasă salariul, spor de vechime. Intreb pt ca în contul meu la casa de pensii la rubrica vechime este trecut 0. Va mulțumesc, numai bine.
Mulțumesc.
Buna întrebare,... doar am citat o...cei din camin completează un dosar și au nevoie de semnatura ei....
Buna ziua. Am o matusa, care nu a fost casatorita nu are copii. În urma cu 10 ani a făcut la notar un act moștenire în favoarea mea, nepoata ei (nepoata de sora). În prezent este internata intr un camin de stat, deoarece nu se mai poate intretine singura. Chiar și cu ajutorul meu totul a devenit dificil și cu acordul ei am găsit aceasta soluție. Suspiciunea ei este sa nu o pună sa semneze acte care sa i ia casa( o garsoniera). Se poate face asta, cunoașteți cazuri? Actele casei și actul notarial sunt în posesia mea. Va mulțumesc.