avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate recl0m0tie

Activitate recl0m0tie

Am incercat aplicatia cnas, raspunsul a fost ca nu sunt asigurata dar am card emis. Am revenit de 3 luni la locul de munca(lucrez de 6 ani) din concediu de crestere copil. Cei de la resurse umare dau din umeri spunand ca au trimis datele si medicul de famile la fel, nu are ce verificare sa faca, timp in care eu nu pot beneficia de nimic prin casa. Cine e vinovat? O alta colega intoarsa dupa mine la servici, apare ca asigurata. Au uitat cei de la hr sa.si faca treaba cand a venit vorba de mine sau mai rau angajatorul nu plateste darile catre stat, cu toate banii se opresc din salariu? De la hr au spus ca daca nu apar ca asigurata imi dau o adeverinta s.o duc la casa..pai asta e procedura, face angajatul demersurile. Daca nu apar ca asigurata, nu apar nici de cand sunt luata in evidenta la mf? Am mai avut o problema in trecut la mf cand vreo 3 luni nu am aparut inscrisa pe nicaieri, nici acum nu stiu din vina cui. Eu sunt cea pagubita si nimeni nu vrea sa ma lamureasca. Daca nu verificam eu, doamne fereste aveam vreo urgenta medicala, ce se intampla?
Răspuns la discuția concediu maternal/crestere copil
In regula, multumesc frumos.
La servici m.au chemat in decembrie pt a.mi face cererea. Am sa solicit cu 27.12, sper sa inteleaga, fiindca data trecuta mi.a spus ca voi cere reluarea activitatii cu 25 sau 28(cum vreau eu).
Da, aceasta a fost experienta dgaspc.
Răspuns la discuția concediu maternal/crestere copil
Buna seara

Multumesc pentru raspuns.

Am fost la dgaspc de sector sa.mi depun cererea pt reluarea activitatii. Angajata de la ghiseu mi.a spus ca nu.i nici o problema daca trec 28.12, fiindca sunt zile lucratoare, pt ca se calculeaza si de la tatal copilului.
Cererea am solicitat-o cu 28.12, insa a trebuit sa merg la alt birou s-o depun.
Acolo mi.au zis ca nu e bine, ca nu.i in regula...ca trebuie sa incep cu 30 zile inainte sa implineasca copilul 2 ani, nu ii intereseaza ca e Craciunul, ca e duminica..in fine, s-au mai vorbit intre ele(erau vreo 4 doamne in birou) apoi: eh ca sa las asa... ca trebuia sa trec 24.12, dar sa las asa.
Atunci eu am intrebat daca tot nu.i bine, asta ce inseamna, ca incalc vreo lege? E vreo problema daca ma intorc pe 28? Din intreaga interactiune cu doamna de la ghiseu si cele de la birou, n.am inteles prea multe, decat ca nici dumnealor nu stiu de fapt ce si cum, cu toate ca lucreaza acolo. Cererea am lasat.o. Acestea fiind spuse:
Se poate intampla ceva? Primesc vreo amenda ?
Am probleme la sercivi, privind contractul (acolo am vorbit sa ma intorc tot pe 28 si au spus ca e in regula)? Vechimea in munca?
Daca in cererea de la stat am scris ca ma intorc pe 28, la servici pot scrie ca ma intorc pe 27 sau mai devreme sa nu.mi fie afectat contractulu de munca.
Nu stiu! Daca cererea mea nu era in regula atunci de ce mi.au primit.o?

Buna ziua,

S.a modificat legea privind acordarea celor 42 de zile de concediu maternal?
Copilul este nascut pe 26.01.2014, fiindca tatal nu intra in concediu de crestere, doar eu, pierdem o luna+indemnizatie, fiind nevoita sa ma intorc la servici cand implineste copilul 1 an si 11 luni. Adica pe 27 decembrie(e duminica) deci pe 28. Pentru ca sunt sarbatorile, doresc sa stau acasa si sa revin pe 4 ianuarie, voi apela la concediu fara plata, dar pana sa fac asta, am drept legal sa stau acasa? O prietena a fost anuntata de la departamentul de hr, ca mai are de stat o saptamana acasa fiindca s.a modificat legea, nu lucram in acelasi loc iar eu am fost acum cateva zile la servici si nu mi.au spus nimic, incluziv am ajuns la dgaspc de sector si la fel, nu mi.au spus. Deci exista vreo modificare?
Răspuns la discuția wc la reteaua pluviala
multumesc pt raspuns
Buna ziua, de 5 ani locuim intr.un apartament ce are wc-ul cu scurgerea pe pluviala. N.am facut noi aceasta modificare, nici proprietarul de la care am cumparat, locuinta a avut mai multi proprietari. Nu avem documente(acord scris al celorlalti locatari, vreo aprobare de la stat), insa administratorul/presedintele stiau de modificare si probabil au fost de acord. Modificarea exista de cel putin 10 ani. De curand a existat o problema(canalizarea s.a infundat - nu stiu exact, mai ales presedintele este un om care incepe sa latre in loc sa rezolve pe cale amiabila, sa.ti explice) si vina "a fost a noastra" ca n.a plouat toata vara, de parca nu s.ar fi putut infunda si din alte motive sau nu se mai putea desfunda. Au incercat sa remedieze singuri problema, nu au putut si a doua zi venit cineva competent si a rezolvat. Intrebari: Noi suntem buni de plata pt orice? doar noi , nu si ceilati locatari? Am incalcat vreo lege? Au dreptul sa ne oblige sa modificam instalatia? Le.am spus de vreo 2 ori cand au fost ploi puternice(suntem la parter) , ca mi.au refulatat chiuvetele(bucatarie+baie) se ridicase apa si in vasul wc, deci poate era deja ceva mai infundat, dar nu au luat nici o masura.
Răspuns la discuția amenda ratb
multumesc pentru raspuns
Discuție amenda ratb
Sotul nu a validat, iar controlorilor ratb fiindca nu avea actele la el si nici suprataxa, le.a dat numele si data nasterii si a plecat, trebuia sa se intoarca in 10 min cu banii, dar nu s.a mai dus. Erau doar controlorii, nu jandarmii, insa au sunat undeva sa verifice numele. Sotul nu stie daca ii s.a facut proces verbal, el nu a semnat nimic. A gresit, insa pana la urma oricine de varsta apropiata si care sa.i stie datele putea sa le spuna in locul lui, cum dovedesc ca a fost el, se folosesc de camerele din autobuz ?S.a intamplat pe 18.03. In ce situatie poate platii doar 50% din amenda? Ii va venii amenda acasa?2raaed