Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... wc la reteaua pluviala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

wc la reteaua pluviala

Buna ziua, de 5 ani locuim intr.un apartament ce are wc-ul cu scurgerea pe pluviala. N.am facut noi aceasta modificare, nici proprietarul de la care am cumparat, locuinta a avut mai multi proprietari. Nu avem documente(acord scris al celorlalti locatari, vreo aprobare de la stat), insa administratorul/presedintele stiau de modificare si probabil au fost de acord. Modificarea exista de cel putin 10 ani. De curand a existat o problema(canalizarea s.a infundat - nu stiu exact, mai ales presedintele este un om care incepe sa latre in loc sa rezolve pe cale amiabila, sa.ti explice) si vina "a fost a noastra" ca n.a plouat toata vara, de parca nu s.ar fi putut infunda si din alte motive sau nu se mai putea desfunda. Au incercat sa remedieze singuri problema, nu au putut si a doua zi venit cineva competent si a rezolvat. Intrebari: Noi suntem buni de plata pt orice? doar noi , nu si ceilati locatari? Am incalcat vreo lege? Au dreptul sa ne oblige sa modificam instalatia? Le.am spus de vreo 2 ori cand au fost ploi puternice(suntem la parter) , ca mi.au refulatat chiuvetele(bucatarie+baie) se ridicase apa si in vasul wc, deci poate era deja ceva mai infundat, dar nu au luat nici o masura.
Conform dispozitii in vigoare proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune de constructii si instalatii din condominiu fara acordul asociatiei de proprietari
Pentru a preintampina situatiile neplacute desfasurati demersuri pentru a executa evacuarea wc in pozitia prevazuta de proiectul tehnic al constructiei
Chiar daca nu ati executat dv modificarea ,dv suportati consecintele neplacute
multumesc pt raspuns