avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1197 soluții astăzi
Forum Activitate Felicia.Grama

Activitate Felicia.Grama

Drepturile salariale câștigate în instanță se iau în calcul la stagiul contributiv respectiv la acordarea punctelor de stabilitate conf. Legii 360/2024 ?
Vă mulțumesc anticipat și aștept un răspuns urgent
Vă rog să scuzați dar eu nu am pus bine întrebarea, copilul poate beneficia de calitatea de coasigurat din partea părintelui ( adică copilul nu are venituri iar părintele este pensionar) ?
Un părinte poate să fie coasigurat in sistemul de asigurări de sănătate pentru copilul său?
Multumesc
Cum procedez să-mi recuperez banii opriți in plus de executorul judecătoresc ? Vă mulțumesc anticipat și aștept un răspuns
Felicia
Vă rog să-mi spuneți dacă chiar nu se mai poate face nimic până la pensia de limită de vârstă; și vă întreb acest lucru din mai multe motive:
- am pensia de invaliditate grad III mică
- nu mai mă angajează nici un angajator
- am pensia de invaliditate grad III nerevizuibila (am mai puțin de 5ani până la pensia de limită )
- s-ar putea să am neșansa de a nu mai apuca varsta de pensionare la limită.
Vă mulțumesc anticipat și aștept un răspuns. Felicia
Dacă am dreptul și cand pot solicita recalcularea pensiei de invaliditate grad III în situația în care dupa data pensionarii medicale am fost reîncadrată cu 4 ore /zi timp de 4ani și 6 luni prin valorificarea veniturilor obținute?
Vă mulțumesc anticipat și aștept un răspuns. Felicia
Vă rog să-mi spuneți, daca în instanță la termenul de judecare a unei contestații la o executare silită a unor drepturi salariale câștigate în instanta se depune un raport de exp.ctb.judic. efectuat de către expertul ctb.desemnat de instanță și care diferă de raportul facut de expertul-parte la solicitarea intimatei a efectuat o expertiză ctb.extrajudiciara, cum va ști instanță care raport este corect, reflectă situația reală, are la bază aplicarea întocmai a legislației finaciar-contabile în vigoare ?
Vă mulțumesc anticipat, Felicia




Va multumesc mult.
V-as ruga daca imi puteti spune in baza caror acte legale si actuale in vigoare se face deducerea ?
va rog puteti sa-mi spuneti daca pentru caiculul impozitului pe venit, dupa aplicarea proecentelor ptr.contributii sociale (CAS,CASS) asupra venitului brut realizat si scaderea acestora din brut se face si deducerea personala lunara daca ma incadrez in limitele prevazute de legislatia in vigoare pentru fiecare perioada ?
si daca DA, care este legislatia in baza careia este posibil acest lucru.
va multumesc mult, astept un raspuns cat mai urgent, va rog, daca se poate.
cu consideratie,
Felicia
va rog puteti sa-mi spuneti daca pentru caiculul impozitului pe venit, dupa aplicarea proecentelor ptr.contributii sociale (CAS,CASS) asupra venitului brut realizat si scaderea acestora din brut se face si deducerea personala lunara daca ma incadrez in limitele prevazute de legislatia in vigoare pentru fiecare perioada ?
si daca DA, care este legislatia in baza careia este posibil acest lucru.
va multumesc mult, astept un raspuns cat mai urgent, va rog, daca se poate.
cu consideratie,
Felicia