avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Activitate BIN

Activitate BIN

Răspuns la discuția Eu reclam, eu vinovat
Pentru cel care pretinde ca are creier.
Dumneata care ai creier, e bine sa nu-ti dai cu parerea despre cei care cred in Dumnezeu. Oamenii cu creier nu prea fac asa ceva.
Asta ca sa nu spun mai multe.
La Circa financiara, proprietar figureaza fosta proprietareasa care intre timp a disparut de mai bine de 30 de ani. In numele ei plateste actuala chiriasa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna,
Eu consider ca suntem intr-o situatie concreta, pentru care nu exista lege.
Am patit si eu astfel de situatii, cand te inseala cineva, ai dovezi, dar nici politia, nici tribunalul sau alta institutie a statului nu face nimic, justificand ca suma e prea mica, sau ca nu poate fi identificat dupa nr de telefon, etc
Singura solutie viabila pe care eu o vad, ar fi ca noi toti care avem astfel de probleme, sa scriem politicienilor nostri despre ele, pe internet, sau facebook, etc, sa le oferim solutii (sigur ei nu au), si sa-i obligam cumva sa dea legi cu articole pentru fiecare caz de escrocherie in parte, felul cum poate fi dovedita, precum si sa creeze un departament specializat care sa lamureasca situatia si sa aplice amenzi, sau sa dea mai departe spre politie, tribunal, etc, pentru aplicarea pedepselor.
Iata cateva cazuri:
1) Escrocherii prin internet: platesti un bun si nu vine, sau vine altceva, sau i se returneaza coletul inapoi celui care l-a trimis, fara ca destinatarul sa ridice coletul. Exista numere de telefon, sau adresa de internet, persoana va fi identificata de politie, sau un serviciu specializat pe langa companiile de telefonie, amenda 100lei si returnarea sumei celui pagubit.
2) Firma de telecomunicatii, emite facturi fara acoperire, doar-doar s-o gasi vreun fraier sa plateasca. Un serviciu specializat (pe langa ANAF, sau Curtea de Conturi, sau ANCOM) in urmarire bancara, la plangerea reclamantului, verifica si propune amenda, sau blocheaza conturi (daca sunt prea multe reclamatii), etc.
3) Firma de recrutare pentru strainatate, ia banii de la oameni si nu-i mai trimite. La fel, o institutie specializata (vezi 2)) constata pacaleala, solicita returnarea banilor, sau prin tribunal inchiderea firmei, etc
Aceasta lege ar putea fi numita LEGEA MICILOR ESCROCI, si impreuna cu posturile de TV, sa se faca publice toate astfel de cazuri, si eu consider ca repede se vor linisti toti acesti infractori.
Chiar daca vor mai apare cu timpul, daca se foloseste telefonul, contul bancar ptr transfer bani, sau fotografia, si cu ajutorul acestor servicii specializate se pot identifica infractorii, apoi dati pe mana politiei sau tribunalului dupa caz, si prezentati din belsug la TV, vom trai cu toti mai in siguranta.
CONCLUZIA: Apelati cu totii la dragii si scumpii nostri POLITICIENI, care abia asteapta sa va ajute, dar nu stiu cum. Asa ca ganditi-va si la o solutie pentru problema dvs, pe care sa le-o propuneti lor. Dar nu trimiteti doar la unul, trimiteti la toti pe care ii identificati, ca sa aibe efect.
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Doamna BM, locuieste intr-o casa din Galati, pentru care a primit Ordin de Repartizare de la Consiliul popular in 1986.
Ordinul este pe numele sotului care intre timp a decedat.
Fosta proprietara, nascuta in 1888, si fiica nascuta in 1919, au intrat in posesia casei in 1934, asa cum reiese din cartea de imobil, venind din URSS.
Se pare ca vechiul proprietar era de origine evreiasca, si ar fi plecat in Israel.
Casa nu apare in arhivele Comunitatii evreiesti.
La data intrarii in aceasta casa, doamna BM nu a gasit vechiul proprietar, motiv pentru care nu a facut buletin pe adresa respectiva, dar a platit impozite si taxele aferente, si a facut si unele imbunatatiri la casa.
Acum, dupa 30 ani a consultat un avocat, dar de un an de zile treaba nu se misca.
Avocatul a depus o cerere la primarie pentru actele referitoare la vechiul proprietar, dar nu a primit nici un raspuns.
Intrebarea : Cum trebuie procedat pentru intrarea in posesie a casei?
Buna ziua,
Am construit la tara, pe terenul meu, o magazie mare, de144mp, pe o platforma de beton, cu stalpi din structura metalica, cu pereti din panouri sandvis. Fara a face nici un act la primarie.
Am mers apoi la primarie pentru a intra in legalitate cu constructia.
Mi s-a recomandat domnul M, care a inceput demersurile.
Dar au aparut diverse probleme, si domnul M ma tot tine incurcat cu legalizarea asta de circa un an si jumatate, si efectiv nu mai stiu ce sa fac sa o termin odata.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Buna ziua,
As dori sa-mi cumpar un buldoexcavator. Un tractor cu o cupa de excavator la spate si o lama sau o cupa mare in fata.
Deoarece sunt foarte scumpe, vreau unul la pret de fier vechi vreo 2000-3000euro.
Fiind vechi, de prin 1980-1990, e foarte posibil ca proprietarul sa nu mai aibe acte si mi-l da ca fier vechi.
Apare intrebarea : Daca il repar il pot folosi? E necesar sa il inregistrez undeva?
Poate fi inregistrat chiar daca nu am avut actele initiale?
Mentionez ca urmeaza sa-l folosesc la tara, intr-un sat.
Multumesc
Răspuns la discuția Eu reclam, eu vinovat
I-as recomanda domnului sexu, sa se adreseze unui post de televiziune, unde sa arate problema si necazurile pricinuite de acea hotarare din cadrul Bisericii Ortodoxe Romane.
As crede ca in acest fel ajutati pe toata lumea.
Cat despre doctori, si eu am avut un picior rupt, am ajuns la spital, si acolo abia dupa 2 ore m-a bagat un doctor in seama, la Urgente bineinteles, si doctorul a facut vreo doua hartii si m-a trimis la un infirmier care mi-a pus piciorul in ghips. Apoi acasa.
Un alt caz , sotia muscata de un caine pe la 4,00 dupa amiaza, ajung cu ea la spital la urgente pe la 6,00, abia pe la opt intra la doctor, apoi la alt doctor pentru antitetanos, si pe la 10,00 seara plecam spre casa. Ma credeti sau nu, dar in astfel de situatii eu nu am prea mare respect pentru doctori.
Răspuns la discuția Eu reclam, eu vinovat
Si apare o intrebare extrem de jenanta.
Cineva a sugerat ca instanta nu are timp sa citeasca efectiv dosarul.
Adica domnii judecatori, ca ei sunt de fapt, nu citesc dosarele.
Si, din pacate acesta e adevarul.
Apare intrebarea: Pe ce baza dumnealor mai dau sentinte.?... Pe baza de manipularile avocatilor, sau dupa cum au dormit noaptea, asa cum rezulta si din primul mesaj postat aici.
Se mai poate spune ca si pe baza de impresii artistice, sau imaginatie etc, etc, .
Personal ma intreb in ce tara traim, si de ce mai mergem la judecata.
Trebuie sa remarc cu voce tare, ca am cam patit-o si eu, cam tot asa a fost si la mine.
Si mai e un aspect: daca judecatorul da o sentinta, o scrie un necalificat, care si el le mai amesteca, de trebuie sa citesti sentinta aia de mai multe ori, sa faci abstractie de greseli, si sa iei doar cam ce se potriveste ... din pacate.
Răspuns la discuția Eu reclam, eu vinovat
Domnule utilizator,
E treaba lui sa creada in ce vrea, dar parerea mea este ca e mai bine sa crezi in Dumnezeu, decat in mincinosii de avocati, sau de doctori.
Am patit-o destul de dur cu ei, asa ca , nu mai sugerez mai departe.
Iar daca popa e platit din banii nostri, pai pe noi trebuie sa ne serveasca, nu pe seful lui.
Răspuns la discuția Inselatorie
Problema ar fi relativ simpla, eu sunt de langa Buzau, el e din Timisoara, transportul motorului a costat 70 lei. El asta nu vrea sa plateasca in plus si nici nu recunoaste ca motorul lui ar valora 150lei, ca sa- mi plateasca 300lei diferenta.
Am discutat cu el prin telefon, e o persoana dificila, nu vrea sa recunoasca ca e vinovat sub nici o forma. I se pare ca eu il acuz pe nedrept. Ceva de genul.
Ce inseamna sa notific oficial vanzatorul?
I-am zis ca daca ajung la tribunal cu el nu ma las pana nu il bag in puscarie, el zice ca nu se poate, in fine i-am zis ca-l tin macar un an in judecati, nu e convins...
Nu stiu daca are antecedente penale.