avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate Andrey05

Activitate Andrey05

Răspuns la discuția Ce pot face?
O sesizare a fost depusa la primadie, si venind la fata locului primaru cu politia locala, a spus ca el nu ia acordat sa faca asa ceva, si i-a sugerat sa retraga gardu cu 3-4 metri pentru a face intrarea cum trebuie si pentru a face si o scurgere ca sa nu fie problema cu apa care se scurge pe terenu meu spre casa. Mai precizez ca este gradina lasata in paragina, plina de salcami pe care a scoso la vanzare.
Cu ce articol pot sa il chem in instanta?
Discuție Ce pot face?
Salutare! Ma numesc Alexandru Andrei si domiciliez in comuna Coc.Mislii sat Goruna, cineva a cumparat o gradina langa mine, si dupa ce si-a tras apa pana la bazin a vrut sa isi faca si intrarea.
Nimic de zis, am colaborat cu el in vederea amenajari si i-am dat acordul sa execute accea intrare.
La scurt timp el mi-a daramat gardu fara acordu meu, si a pus niste placi de ciment a pus o folie de nailon si a adus deseuri si moloz.
Am anuntat la primarie, si in scurt timp domnu primar cu politia locala sa prezentat la fata locului si i-a spus ca el nu ia acordat sa faca asa ceva, si sa modifice gadu deoarece mie imi curg pietre pe terenu meu si mi se scurge si apa din sosea.
Acest lucru sa intamplat in urma cu 5 ani, acum vecinul a pus terenul in vanzare, fara sa remedieze situatia.
Ce pot face pentru a rezolva problema aceasta??
Va multumesc pentru informati!
adica chiar daca a fost facut la un birou notarial poate intervenii varul meu sau una dintre matusile mele peste mine??
Buna ziua, ma numesc Alexandru Andrei , zilele trecute am primit varsta de 18 ani, iar bunica din partea tatalui mi-a lasat testament pe un teren cu 2 case pe el. Bunica mea a fost casatorita si a facut 3 copii cu bunicu, 2 fete si un baiat. Dupa un timp a divortat de bunicu meu si a facut succesiunea la tot pamantu. Toti cei 3 copii au dat semnatura pentru bunica mea ca sa ramana ea singura proprietara, iar in 2003 tatal meu a murit... Ea mi-a lasat testament in care este mentionat ca: "dupa moartea ei lasa acel pamant cu cele 2 case nepotului din fiu Alexandru Andrei ......."
Intrebarea este daca poate interveni dupa moartea ei cineva sa darame acel testament , mentionand ca o fata de a ei mai are un baiat...si dupa moartea ei mai trebuie facuta succesiunea daca mi-a lasat testament???
Răspuns la discuția Mostenire prin testament
Am inteles, dar o metoda ce imi recomandati? mentionez ca bunica este in viata. se poate face alt act sau ceva de genu?
Răspuns la discuția Mostenire prin testament
da testamentul a fost facut la un birou notarial.
Salutare, Ma numesc Andrei si am 18 ani, bunica mea mi-a lasat un testament pe o casa si un teren care trebuia sa ii revina tatalui meu. Ea mai are 2 fete dintre care una are un fiu, si as dori sa stiu daca fetele ei sau varu meu poate sa darame acel testament. Mentionez ca in testament este specificat "Ii las..... nepotului meu din fiu ...." Multumesc mult!
Vreu sa deschid un site web, in primu rand pe ucoz dupacare vreau sa ii cumpar domeniu pe ro sau com. Site-ul v-a contine muzica,filme online si jocuri. muzica si jocurile sunt pentru descarcat, intra utilizatorul si da click pe fisier si il descarca. Mentionez ca pentru acele fisiere nu voi cere bani, si fisierele vor fi urcate pe un site de gazduit fisiere. mie imi trebuie vro licenta sau un drept de autor pentru acele fisiere? daca da, deunde si cat de scumpe. Daca nu am acea licenta cum pot fi sanctionat??