avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1368 soluții astăzi
Forum Activitate dorelpetru

Activitate dorelpetru

Ce trebuie sa fac,din pct de vedere procedural,pana la momentul termenului de judecata,pt a fi pregatit ?

Buna !
In urma cu un an si doua luni am fost parte a unui conflict ,finalizat cu o agresiune fizica(lovire cu o furca),in urma caruia am scos certificat medico-legal si am depus o plangere penala ! Am fost chemat o singura data de agentul de politie care cerceta cazul,am dat o declaratie,iar in martie acest an am primit o Ordonanta de clasare,pe motiv ca ,conflictul s-a desfasurat fara martori,iar agresorul are prezumtie de nevinovatie.Am depus plangere la prim-procurorul de la Parchet,care la randul lui a dispus deasemenea NUP. Am platit 20 lei ,cheltuieli, si am depus plangere la Judecatorie,impotriva acestei decizii de NUP,pe motiv ca nu s-a instrumentat cazul indeajuns,etc.
Am primit o citatie de prezentare la instanta,in data de 27.iunie.2017.
Intrebarea este:
este posibil sa ma reprezint singur ?(am avut o discutie telefonica la momentul iesirii de la organul de politie,la singura infatisare,cu un avocat,care printre altele mi-a spus ca de reprezentat ma pot reprezenta si singur !!!)
Daca legal ,ma pot reprezenta,ma gandesc sa studiez Codul Penal pe problema acestui caz si avand in vedere cunoasterea exacta a conditiilor de producere a agresiunii, sa ma reprezint singur !
Buna ziua !
Intentionez achizitia unor animale din Austria.Eu sunt persoana fizica cu domiciliul in Romania si cu atestat de producator conf: legii 145/2014.
In ce situatii ma aflu vis a vis de plata TVA ?
Va multumesc !
Casa exista de prin anii '40-'50. Este o proprietate locuita permanent, care este impozitata la fel cu oricare alta de la sosea,din zona respectiva ,iar terenul din jurul ei este de cateva ha.Lipsa drumului ma impiedica si sa accesez eventuale fonduri .Practic sunt impozitat in zona II a unui municipiu.In acest moment tot ce transport sus la proprietate se face cu spatele sau cu calul....,iar mai nou a aparut o persoana care m-a agresat fizic si mi-a interzis sa trec spre proprietate,in conditiile in care parcela lui are o latime de 6 m(dintr-o distanta de aprox 1 km de la sosea (DN 69) pana la marginea proprietatii mele.
Buna ziua !
Este vorba despre un teren intravilan in proprietate privata(min 10 ha),situat pe un platou la o diferenta de altitudine de 250 m,fata de drumul european care strabate localitatea.Pe acest teren exista locuinta si dependinte,nr de casa de la primarie pt care se platesc impozite.Drumul de acces este o carare de picior.Ca sa ajung la proprietate am 2 variante pe ambele versante ale dealului.Pe traseul cel mai scurt traversez alte proprietati private.Unii dintre cei care sustin ca sunt proprietari pe o parte din aceste proprietati,imi interzice accesul:
1.Primaria este obligata legal sa-mi asigure drum de acces la proprietate,care se afla pe strada X,nr.Y in localitatea respectiva? Ce act obliga primaria la acest fapt ?
2. Cum pot uza de dreptul de servitute peste proprietatile celor(5 persoane) care sunt pe traseul cel mai scurt ,iar daca unul se opune la nesfarsit mai are sens sa vorbesc de un drept al meu de trecere ?
3. Care sunt pasii care trebuie facuti in aceasta situatie pt a asigura un drum de aces minimal si neblocarea accesului pe carare de picior spre proprietate(in afara de achizitia unui elicopter :O )?
Va multumesc !
Exista vreo legatura intre valoarea premiului oferit in cadrul unor promotii,gen:completeaza talonul,trimite sms cu codul de pe ambalaj,uita-te sub capac,etc ,si valoarea produselor care fac parte din respectiva promotie ? Este reglementata in vreun fel acest gen de activitate de marketing ? Ce trebuie sa cuprinda un regulament si daca trebuie inregistrat undeva ?
Intre timp m-am angajat ! In cazul asta sunt scutit de la plata CAS si CASS ? Ce declaratii mai depun dupa infiintarea II ?
Ce se intelege prin Venit net anual, al unei pfa ?Toate veniturile sunt venituri brute din care se scad cheltuielile si ramane un profit (daca ramane!).Venitul net se refera la salariul pe care ar trebui sa-l ia lunar persoana fizica autorizata ?
In cazul unei intreprinderi individuale cum are loc acest fapt ?
Buna ziua !
As dori sa infiintez o Iitr.Ind. cu activ in cresterea animalelor,in scopul accesarii submasurii 6.1,fonduri europene.(conditie obligatorie pt depunerea dosarului de finantare ).Acest fapt presupune lipsa unei activitati specifice cel putin 12 luni din momentul infiintarii !
Sunt obligat sa platesc CAS si asigurari de sanatate pe un venit minim (35 % din 845 lei) sau nu platesc nimic pana in momentul in care am venit in anul precedent obligatiei platilor !
Respectiv ma incadrez in situatia din citatul de mai jos extras dintr-un articol de pe avocatnet?Mentionez ca nu sunt angajata si nu platesc asig sociale !
"Ce categorii de PFA nu platesc CAS?

Contributia de asigurari sociale este obligatorie, insa nu pentru toate categoriile de PFA. Concret, exista cateva categorii de PFA care nu contribuie la pensii.

Pe aceasta lista se inscriu contribuabilii al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (35% x 2.415 lei = 845,25 lei)."