avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate Dragoianu Alexandra

Activitate Dragoianu Alexandra

Răspuns la discuția NULITATEA DECIZIEI DE CONCEDIERE
Are da( stare si temei legal), i-am facut notificare azi ca o convocam sa isi inceapa activitatea de luni 28.01.2019 si vreau sa transmit tot azi.
Nu stiu acum ce ii trec la data consemnarii....la data activare i-am trecut clar luni 28.08.2018
Răspuns la discuția NULITATEA DECIZIEI DE CONCEDIERE
Multumesc de raspuns, dar eu folosesc Saga si revisalul de acolo, lucrurile arata putin diferit :)
M-ar ajuta procedura de acolo daca cumva o cunoasteti.

Multumesc
Buna ziua, in data de 28.08.2018(dupa o perioada de preaviz de 20 de zile) s-a incheiat CIM ned. al unei angajate cu art.65, alin.1. Desfiintare de post...Aceasta decizie a fost contestata in judecata de catre angajata si in 16.01.2019 am primit raspuns ca angajata a castigat procesul si trebuie reincadrata si platita din urma.
Ce este de facut acum? Cum trec acest lucru in Revisal, cand transmit?

Multumesc
Data la care angajatul nu trebuie sa mai fie la lucru, ultima zi lucrata 06.02.2019, corect?
Buna ziua, cele 20 de zile lucratoare pot cuprinde si o zi libera oficiala?
Concret: cerere demisie depusa in 10.01.2019 (24.01.2019 - liber), se lucreaza pana in 06.02.2019 sau pana in 07.02.2019?
Multumesc
Buna,
Se poate impune prin Regulament intern o anume data din anul in curs cand esti obligat sa iti iei toate zilele de CO din anul anterior ramase? Daca nu se respecta, pot exista penalitati?
Se poate angaja cu CIM 8 ore un pensionar militar iesit anticipat, pe decizia lui scrie:
" se trece in rezerva, cu drept de pensie de serviciu anticipata partiala, ca urmare a clasarii" Apt limitat in timp de razboi si pace""

Mersi
Răspuns la discuția CIM in decembrie pentru ianuarie
Eu vroiam sa ii intocmesc contractul dar numarul de contract sa il adaug cu cateva zile inainte de prima zi, este ok? e valabil si asa?
Buna,

Avem o persoana pe care dorim sa o angajam in firma pe postul de Manager Zonal, aceasta persoana lucreaza la alta firma si nu doreste sa intre in preaviz pana nu semneaza CIM cu noi. Oferta de angajare nu are valoare juridica si de aceea solicita direct CIM. Eu lucrez cu Saga, pana la mijlocul lui ianuarie voi mai avea modificari sau desfaceri, pot inregistra un CIM de pe acum cu prima zi 14 ianuarie?
Imi puteti face o recomandare de perioada maxima in care sa nu plece? si conform carui articol din lege pot pune o astfel de clauza?