avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrupetrosan

Activitate alexandrupetrosan

Răspuns la discuția Probleme cu vecina
Da aveti dreptate e o problema destul de naspa,mai ales cu balconul.Asta e traim in Romanica.Se pare ca autoritatile sunt fan cuțu ceea ce e gresit,ei trebuie sa fie impartiali.Daca e sa analizam la rece si eu sunt fan cuțu dar asta nu ma impiedica sa eustanasiez aceea bestie cu care aveti probleme.Poti sa spun ca iubesc caini si pisici dar urasc bestii.Sunt socat ca presedinta e asa de abuziva si nimenea nu i-a atitudine fata de aceasta nemernica.Daca ar fi dupa mine as fi bagat-o la puscarie si pe nemernica de presedinte si vecina.Presupun ca presedinta e sustinuta de majoritatea proprietarilor si locatarilor din acel bloc ceea ce este destul de naspa.Sper sa se rezolve toata aceasta poveste in bine,in favoarea voastra iar acele doua psihopate sunt duse dupa gratii inclusiv prpprietarul.Mult noroc!
Trebuie sa fiti acolo ca sa intelegeti despre ce e vorba.Instalatorul ne stie nr. de telefon, el este obsedat sa ne bate la cap, sa caute un motiv fals(legat de apartamentul nelocuit) ca sa ne mai ia bani.Chitanța pentru serviciile sale nu ne ofera,practic face evaziune fiscala.Se comporta exact ca un taximetrist agasant care te taxeaza foarte mult la sfarsit fara sa-ti dea bon fiscal.
Chiar nu poate sa fie reclamat?
Daca ar fi asa de simplu.Nu accepta nu drept raspuns, ne hărțuieste in continuare pentru a obtine beneficii (bani si obiecte din apartament pe care mi le-a si cerut de pomana) si precizez ca nu avem nicio datorie sau obligatie fata de el.
De mai mult timp mama mea lucra cu un instalator si la un moment dat a decis sa nu mai apeleze la el deoarece serviciile sale au început sa fie proaste si cerea mult.Acesta nu se da bătut si incearca s-o insele pe mama mea in toate felurile.Un exemplu ar fi un apartament nelocuit pe care il are mama unde isi depozitează lucrurile in care nu mai incap in apartamentul existent.Acesta a fost mecanicul blocului si vroia sa i le dam de pomana lui dar problema este ca si noi avem nevoie de acele lucruri dar le depozitam in acel apartament pentru ca nu mai avem loc in cel existent.Si periodic devine alarmist ca trebuie schimbate niste piese fie de la baie fie de la bucătărie pentru acest lucru ne ia bani foarte multi iar piesele sunt inlocuite cu unele recondiționate problema este ca ne bate la cap sa-i dam bani sa cumpere piesele respective dar nu face acest lucru ptr. ca nu are chitanța si nu ne lasa sa venim cu el la magazinul respectiv de unde isi ia el de obicei piese.Recent am fost informat de acesta ca am inundat vecinul de desubt si ca trebuie sa venim sa-l lasam sa intre in apartamentul nostru sa vada daca era de la noi ulterior s-a dovedit ca e de la noi si ca trebuie schimbata bateria de la chiuveta de la baie.Mama i-a zis sa aduca chitanta pentru noua baterie dar a doua zi a schimbat-o ca la Ploiesti si a reparat totul de la vecinul de desubt, a spart o mica parte din tavan ca sa poată umbla la tevile care fac legatura dintre apartamentul nostru și a vecinului.N-a facut mare lucru, a pus silicon si noua ne-a cerut 150 de RON iar vecinului i-a luat mai putin.Asta nu e prima oara cand inundam vecinul de jos, data trecuta a fost aceeasi poveste doar ca numai la noi a reparat si a pus piese recondiționate. Problema mea e urmatoarea ce ma fac daca se repeta scenariul ( ceea ce este foarte posibil)?vecinul va apela la el si va face acelasi lucru si ne va cere un sac de bani si noi nu vrem sa mai colaborăm cu el.Precizez ca a incercat sa instigheze vecinii din scara cu urmatoarea minciuna:ca apartamentul e plin cu praf,gandaci,paianjeni,sobolani si ca trebuia sa vina cu masca de gaze desigur astea sunt numai minciuni.Recunosc ca nu e ordine in acel apartament dar nu e asa de groaznic precum pare si precizez ca nu sunt gandaci si sobolani in apartamentul nostru.Intrebarea e urmatoarea: poate sa ne reclame la o instituție pentru minciuna pe care a spus-o si cum putem sa-l reclamam pe acest individ? Precizez ca vrea sa ne stoarca de bani si sa ne ia lucrurile cu forta pe care le-am depozitat in acel apartament.
Răspuns la discuția Chitanța de depunere/retragere
Nu am depus , am retras bani
Răspuns la discuția Chitanța de depunere/retragere
Periodic mama ma trimite la banca sa retrag bani de la contul firmei deoarece ea lucreaza cu clienții prin internet iar clientii ii vireaza banii prin cont si in ziua aceea am retras bani(se presupune ca am luat banii propusi) iar casierita in loc sa-mi dea chitanta de retragere mi-a dat chitanta de depunere si mai tarziu m-a sunat sa revin s-o ajut sa-si repare greseala adica s-o storneze.Problema e ca nu-mi dau seama daca am fost inselat sau nu, daca am procedat cum trebuie?
Eu am fost împuternicit de catre mama mea sa am acces la contul firmei sale asta presupune sa retrag bani si sa cer ordine de plata.Ultima oară când am retras bani casierița mi-a emis chitanțâ de depunere si nu de retragere.Am luat banii si mai târziu m-a contactat casierița că a fâcut o greseala cu chitanța de depunere că defapt trebuia să fie chitanță de retragere și că trebuie sa vin sa scriu un formular pentru stornarea acestuia.Zis şi făcut, în timpul acesta nu avea timp să printeze un formular de stornare aşa că l-a scris de mână pe care eu l-am semnat si pe chitanța de depunere nu știu ce a mâzgălit dar m-a pus să scriu că sunt de acord și sa-mi pun semnatura pe acea chitanță.In cele din urmă mi-a emis chitanța de retragere.Eu inițial am avut dubii sa vin dar mama m-a asigurat ca era de bun simț sa vin altminteri dacă nu veneam s-ar fi uitat urât la mine ptr.că nu am ajutat-o să-şi repare greșeala.Mama mea a mai adăugat că nu pot să imputernicesc pe nimeni la rândul meu.E adevărat ca nu pot să imputernicesc pe nimeni la randul meu?De asta mi-e frică mie cel mai mult.As vrea sa primesc o confirmare dacă am procedat cum trebuie.
Răspuns la discuția Costul reparatiei prea mare
Singur nu prea am sanse doar daca ceilalti se unesc dar problema e ca unii sunt prea ocupati, altii vor sa fie low-profile iar cu ceilalti vecini nu ne prea înțelegem.

Cu tot respectul nu mi se pare justificata cheltuiala.
Buna ziua ieri in scara mea am vazut pe avizier costul întreținerii si am fost socat cat de mult era.In comparatie cu celelalte apartamente a mea are cea msi mica datorie de plata.Ce am vazut exact pe avizier era costul reparatiei de interfon care costa 80 de roni pe fiecare apartament.Urmeaza s-o platesc dar am dubii, m-am sfatuit si cu altii si mi-au dat dreptate dar din păcate mi-au spus ca sunt obligat sa platesc aceasta obligatie.Problema e in felul următor trebuie neaparat s-o platesc sau pot sa fac o plangere in scris la politie sau alta institutie? Va mulțumesc.