avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Sarah01

Activitate Sarah01

buna ziua ! Mama mea a cumparat un apartament intr-un bloc nou in curs de executie prin antecontract de vanzare cu TVA 5%. In august 2018 mama a decedat si blocul nu era inca terminat,iar eu, ca unic mostenitor, am mostenit acesta promisiune de vanzare. Mentionez ca eu am cumparat acum 3 ani o locuinta cu TVA 5%. Ca urmare va intreb daca eu pot dona fiului meu acest drept de cumparare sau cesiona unui tert si in caz ca "Da", eu voi cesiona cu TVA 5% sau recalculat cu TVA 19% ?
buna ziua ! In lun mai 2017 mama mea a cumparat un apartament intr-un bloc nou in curs de executie prin antecontract de vanzare cu TVA 5%. In august 2018 mama a decedat si blocul nu era inca terminat,iar eu, ca unic mostenitor, am mostenit toate bunurile ei, deci si acesta promisiune de vanzare unde mai are de achitat ultima trnsa de xxEuro. Mentionez ca in antecontract era trecut ca procurator de fonduri fiul meu care a si platit avansul de xxxEuro. Acum constructorul imi spune ca mie trebuie sa-mi recalculeze pretul apartamentului cu tva 19%, deoarece eu am cumparat acum 3 ani o locuinta cu TVA 5%. Este corect din moment ce eu am mostenit acest apartament purtator de TVA 5% ? Sau notarul care a facut succesiunea nu trebuia sa-i artibuie acest apartament fiului meu care a dat banii ? Multumesc.
ce obligatii au parintii fata de copilul adult (34ani) care este bolnav psihic (schizofrenie paranoida) si incadrat in grad de handicap fara drept la insotitor (desi este dependent total de parinti) ?
sau daca am divortat de tatal copilului ( cand avea 3 ani) si el mi-a fost incredintat mie, in aceasta situatie,tatal lui nu mai are nici o obligatie fata de copilul adult bolnav,nici o raspundere legala ?
vreau sa stiu daca ar exista vreo cale prin care as putea beneficia de pensie de urmas dupa fostul sot cu care m-am casatorit in 1986 si care a decedat in anul 2008,fiind pensionar militar,dupa ce am fost obligata sa divortez de el in anul 2000 din cauza violentelor la care eram supusa eu si copilul nostru (nascut in 1987) precum si copilul meu din casatoria anterioara (nascut in 1981), copil care pe fondul acestor violente din partea lui s-a si imbolnavit foarte grav psihic (handicap gr.2) ?
mentionez ca dupa divort am continuat sa locuim in acelasi apartament nefacand partajul bunurilor si continuand sa convietuin impreuna si sa ne gospodarim impreuna deoarece el s-a imbolnavit imediat dupa divort si fiindu-mi mila l-am ingrijit pana la deces,i-am facut inmormantarea achitand toate cheltuielile legate de aceasta (peste 25000 ron) din veniturile mele (el consumandu-si toata pensia pe alcool si jocuri electronice).
de asemenea in tot acest timp eu nu m-am recasatorit locuind impreuna cu copii in acelasi apartament dedicandu-mi tot timpul muncii si ingrijirii copiilor care desi sunt majori inca nu-si pot reveni psihic din traumatismele indurate din partea tatalui lor, nu sunt realizati, nu-si pot intemeia o familie...