avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Activitate cornelsorinel

Activitate cornelsorinel

Discuție Varsta cere...
Buna ziua, Va solicit informatie de sprijin pentru o doamna cu dizabilitate fizica fara descendenti. Dumneaei a facut testament autentificat in favoarea sotului ei, cu dorinta ca el sa mosteneasca toate bunurile imobile dupa decesul ei. Bunurile doamnei provin din mostenire dupa mama ei (tatal ei traieste), dar ea inca nu a solicitat dezbaterea succesorala de pe urma decesului mamei sale. Intre timp insa s-a intamplat ca a decedat sotul ei (caruia i-a testat). Ea ar dori sa stie daca in acest caz la succesiune dupa decesul dumneaei vor veni si rudele sotului sau. Va multumim daca ne serviti cu un raspuns real.
Răspuns la discuția Cine plateste?
Multumesc mult pentru raspuns. Daca persoana citata nu se prezinta la dezbaterea succesorala in instanta, ulterior va primi prin posta certificatul de mostenitor cu privire la cota parte care i se cuvine?
Discuție Cine plateste?
Buna ziua, Este foarte ajutator ca persoanele care sunt in situatii dificile sa fie servite cu informatii certe emise de Dvs. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca la dezbaterea unei succesiuni nu se prezinta unul dintre parti (de exemplu sotul decedatei, iar persoana descendenta pierde timpul astfel), cine va plati cheltuielile de instanta pentru ca sotul decedatei sa fie citat pentru succesiune? Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Răspuns la discuția Redeschidere succesiune
Va multumesc din nou. Si raman cu speranta ca unde nu exista lege morala, poate ajuta legea cea legala...
Răspuns la discuția Redeschidere succesiune
Va multumesc mult. As mai intreba daca intr-adevar poate fi legal pasul respectiv prin care rudele mele au procedat, din moment ce la fel ca ei, si eu dispun de certificat de calitate de mostenitor.
Buna ziua, Am o mica problema daca ma ajutati va rog frumos. Sunt o persoana imobilizata la camera. Succesiunea dupa decesul mamei mele s-a facut fara ca eu sa fiu anuntat sau citat. De la decesul mamei au trecut 5 ani, timp in care eu am reusit sa obtin chiar dupa deces doar un certificat de calitate de mostenitor eliberat de Notariatul de stat local. Intrebarea mea este daca acest act acum m-ar ajuta sa solicit eu succesiunea din nou, ca anterior am fost pacalit de cele mai apropiate rude, ei fiind tatal meu si fratele. Va multumesc.
...Sau este strict necesar sa fac iesire din indiviziune, ceea ce ar impune prezenta copilului meu?
Buna ziua, Hristos a inviat! Va rog sa ma informati in cazul urmator. Impreuna cu sotia mea am construit o casa de locuit si avem un copil matur care locuieste in strainatate de 8 ani de zile si doreste sa ramana definitiv acolo. Sotia a decedat iar in urma succesiunii mi-a revenit cota de 5/8 parte din bunurile imobile. As dori sa stiu daca pot instraina cuiva sau pot da printr-un contract de intretinere partea mea de dupa succesiune, ceea ce as dori sa rezolv fara incheierea unui contract de partaj cu copilul meu si daca se poate proceda fara interventa sa. Va multumesc anticipat.